Wykład - Rząd Stanisława Mikołajczyka 1943 rok

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Rząd Stanisława Mikołajczyka 1943 rok - strona 1

Fragment notatki:

Rząd Stanisława Mikołajczyka 1943-1944.
Po tragicznej śmierci Władysława Sikorskiego w katastrofie samolotowej 4 VII 1943 r. prezydent Raczkiewcz mianował Naczelnym Wodzem gen. Kazimierza Sosnowskiego, a premierem został 14 VII 1943 r. ludowiec Stanisław Mikołajczyk.
Postulaty nowego szefa rządu:
pogłębienie współpracy z aliantami zachodnimi
podtrzymanie oferty federacji z Czechosłowacją rząd RP dąży do porozumienia i współpracy z ZSRR opartej na wzajemnym szacunku, poszanowaniu praw i interesów, rząd RP czekał na realizację deklaracji Stalina o stworzeniu „Polski silnej i niepodległej”
Przed konferancją w Teheranie Mikołajczyk wystosował memorandum do Roosevelta i Churchilla w celu przywrócenia stosunków polsko-radzieckich. Poparcie dla rządu RP w Londynie zamanifestowały stronnictwa: SN, SP, SL i PPS-WRN ogłaszając 15 VIII 1943 r. Deklarację Porozumienia Politycznego. Mikołajczyk obstawał przy granicy polskiej zatwierdzonej traktatem ryskim, jednakże w wyniku braku jednoznacznego poparcia tej koncepcji przez aliantów zachodnich, rząd zmuszony został do kompromisu. W uchwale z 15 II 1944 odrzucono linię Curzona, proponowano tymczasową linię demarkacyjną na wschód od Wilna i Lwowa. W maju 1944 r. Mikołajczyk został przyjęty w USA przez Roosevelta, w rzeczywistości spotkanie to było zupełnie bezowocne - Stalin odmówił przyjęcia Mikołajczyka (Rossevelt go o to prosił).
Rząd londyński 2 II 1944 r. ustalił podstawy realizacji nadrzędnego celu jakim było zorganizowanie powszechnego powstania przeciwko Niemcom (dywersyjna akcja „Burza”)
Po powstaniu PKWN 22 VII 1944 r. spowodowało powstanie dwuwładzy. Aby załagodzić stanowisko rządu w Londynie, Stalin zgodził się na przyjęcie Mikołajczyka w Moskwie. 24 VII Mikołajczyk złożył memorandum o uzurpatorskim charakterze PKWN na ręce Wielkiej Brytanii. Znajdując się w sytuacji bez wyjścia (z jednej strony Niemcy z drugiej Armia Czerwona) rząd londyński poparł wybuch powstania warszawskiego. Szykując się do wizyty w Moskwie Mikołajczyk chciał mieć argument - zryw zbrojny sił niepodległościowych w kraju. 3 VIII 1944 r. podczas spotkania ze Stalinem wykazał reprezentatywność swojego rządu, zapowiedział wolne wybory i zmianę konstytucji, chciał porozumienia co do granic i regulacji stosunku Armii Czerwonej do powstających władz polskich. Stalin zażądał uznania linii Curzona i jako warunek porozumienia postawił porozumienie z PKWN. Jednakże rozmowy z PKWN 6-7 VIII 1944 r. zakończyły się fiaskiem. Plan porozumienia z ZSRR opracowany przez rząd Mikołajczyka:
premier przybędzie do kraju i utworzy rząd złożony z 4 partii rządzących i PPR
zawrze umowę o ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz