To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ROZPAD BLOKU WSCHODNIEGO
Elementy rozpadu państw sytemu Socjalistycznego
1. problemy gospodarcze - niewydolność gospodarcza
2. kryzys polityczny - powstanie różnych ugrupowań opozycyjnych 3. nieudolność władzy w ZSRR (Andropow i Czernienko)
4. wojna afgańska - pokazała słabość ZSRR
5. przyspieszenie wyścigu zbrojeń przez USA
1 lipca 1990r. - likwidacja Układu Warszawskiego w Pradze; wtedy to straciły moc obowiązującą traktaty O przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej z 14 maja 1959r. oraz przedłużający go protokół z kwietnia 1985r. W tym spotkaniu uczestniczyli Prezydenci Polski, Czechosłowacji, Bułgarii i Rumunii oraz wiceprezydent ZSRR i Premier Węgier. Ustalono, iż należy budować nową Europę na podstawie Aktu Końcowego KBWE oraz Paryskiej Karty Nowej Europy. Powoli rozpoczął się proces wypełnienia luki po układzie Warszawskim nowymi umowami dwustronnymi.
RWPG - Rozpad tej organizacji przyspieszony został załamaniem wymiany handlowej pomiędzy ZSRR a krajami Europy Środkowej. Zrezygnowano z rozliczenia transakcji w rublach transferowych. Rynki Europy Środkowo-Wschodniej zostały zalane przez towary z Europy Zachodniej. Wiele gałęzi przemysłu zaczęło upadać, gdyż były uzależnione od rynków sąsiadów. 28 czerwca 1991r. - Budapeszt, rozwiązanie RWGP; miano w ciągu 90-ciu dni zająć się likwidacją majątku po byłej organizacji. Polityka narodowościowa w ZSRR była błędna. Forsowano ideę narodu radzieckiego; konflikty narodowościowe zaczęły nabrzmiewać i doprowadziły do rozpadu ZSRR od wewnątrz. Gorbaczow rozpoczął proces przywracania języków narodowych kolejnych republik. Odpowiednie ustawy lub dekrety były wydawane w kolejnych republikach związkowych. Zakazywały one dyskryminacji obywateli z powodu odmienności języka i dopuszczały funkcjonowanie języków miejscowych w lokalnych organach władzy a także zapowiadały ochronę języka przez Państwo (te reformy potwierdzone przez Radę ZSRR 24 kwietnia 1990 r. prowadziły do odrodzenia się świadomości narodowej w republikach związkowych). Drugą przesłanką likwidacji ZSRR było podważenie imperialnej istoty ZSRR przez postulaty i deklaracje suwerenności poszczególnych republik związkowych (1988r. - Estońska SRR, 1989r. - Litewska SRR- w konstytucji znalazł się zapis o konieczności zatwierdzania ustaw ZSRR przez Radę Najwyższą Republiki Litwy). Trzecią przesłanką likwidacji ZSRR były proklamacje niepodległości poszczególnych republik 11 marca 1990r. Litwa, 30 marca Estonia, 4 maja Łotwa.
Gorbaczow pragnął powstrzymać proces rozpadu poprzez opowiedzenie się za suwerennością republiki związkowych - nie przyniosło to skutku. Na czwartym Zjeździe Deputowanych Ludowych Gorbaczow zaproponował zorganizowanie referendum na temat odnowienia państwowości federacyjnej i równoprawności suwerennych republik Mimo nacisków Moskwy sześć państw nie zorganizowało referendum.
(…)
… i układu START (redukcja broni jądrowej), swobodny przepływ towarów i przyszłe określenie rozliczeń gospodarczych.
1992r. - spór Ukraińsko-Rosyjski o Krym. Chęć kierowania bronią jądrową przez Ukrainę, narastanie inflacji i bezrobocie w WNP. 6 lipca 1992r. Moskwa - porozumienie w sprawie wspólnego ostrzegania jądrowego i obrony przeciwrakietowej, powołano komisję podziału dóbr po ZSRR i powołano wspólne…
…) 2 kwietnia 1996r. - układ o stowarzyszeniu Białorusi i Rosji
2 kwietnia 1997r. - utworzenie ZBiR. Termin Europa Środkowa - nie ma jednoznacznej definicji. Hoffman dzieli Europę na Wyspy Brytyjskie, Europę Północną, Zachodnią, Centralną (Niemcy, Szwajcaria, Austria), Europę Południową, Wschodnią (Polska, była Czechosłowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Albania, była Jugosławia). Odrębną grupą było ZSRR. Po 45-tym roku tendencja do podziału na Europę zachodnią (kapitalizm) i wschodnią (socjalizm). Termin Europa Środkowa pojawił się w XIX wieku i był wyrazem ówczesnej niemieckiej wizji geopolityki i wizji ideologicznej. Pojęcie to narodziło się po zjednoczeniu Niemiec pod nadzorem pruskim po zwycięskich wojnach z Austrią i Francją. Potężne, zjednoczone Niemcy chciały rozszerzyć swe wpływy…
… odpowiedniego układu (utworzenie związku na zasadach konfederacji)
zawarcie umów finansowo-gospodarczych
układu o zasadach bezpieczeństwa zbiorowego
porozumieniu o nie rozpowszechnianiu broni jądrowej
ustawy o nowych organach władzy i administracji państwowej w okresie przejściowym uznanie niepodległości republik, które nie zdecydowały się na przystąpienie do konfederacji
Projekt Związku Suwerennych Państw…
… i likwidujący ZSRR. 21.12.1991r. Ałma Ata - 11 republik podpisało utworzenie WNP. Deklaracja państw, iż nie jest to forma państwowa ani ponadpaństwowa. Wyrażali wolę:
zachowania zjednoczonego dowództwa nad siłami wojskowo - strategicznymi,
jednej kontroli nad bronią jądrową, rozwijania wspólnego obszaru gospodarczego,
wypełniania zobowiązań wynikających z umów zawartych przez ZSRR .
Akty WNP miał charakter…
… upadł. Zawarto co prawda układ o Wspólnocie Gospodarczej (podpisało go początkowo 8 republik) następnie z inicjatywy Gorbaczowa odbyło się spotkanie, na którym 7 republik opowiedziało się za stworzeniem nowego związku do końca roku. Zaczęły narastać w republikach opory nad taką formą ratyfikacją umowy, po czym inicjatywę przejął Jelcyn. W Puszczy Białowieskiej 8.12.1991r. podpisano układ tworzący WNP…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)