Wykład - różnice w budowie serca ryb kostno i chrzęstnoszkieletowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1449
Wyświetleń: 6594
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - różnice w budowie serca ryb kostno i chrzęstnoszkieletowych - strona 1

Fragment notatki:

RÓŻNICE W BUDOWIE SERCA RYB KOSTNO- I CHRZĘSTNOSZKIELETOWYCH .
Największe różnice w budowie serca ryb kostno i chrzęstnoszkieletowych pojawiają się w budowie/ obecności stożka tętniczego i liczbie zastawek, który występuje jedynie u ryb spodoustych/chrzestno. A brak jest jego u rybek kostnoszkieletowych. Stożek dobrze rozwinięty u chrzestno , kurczy się rytmicznie podobnie jak inne pęcherzyki serca, liczba zastawek waha się od 10 do nawet 72 u Lepisosteus. Zastawki te typu kieszonkowa tego ustawione są w regularne szeregi. Podczas wyrzucania krwi przylegają one do ściany natomiast podczas rozkurczu komory ciśnienie wywierane przez krew powoduje ich zamkniecie, zapobiegają one cofaniu się krwi z powrotem do komory.
U ryb kostnoszkieletowych występuje zamiast stożka tętniczego opuszka tętnicza a miedzy nia a komora występuje wąski pierścień zbudowany histologicznie tak jak stożek tętniczy. Przez co możemy go uznać za pozostałość po stożku występującym u ryb chrzęstnoszkieletowych.
Różnice możemy zobaczyć także w kształcie komór, u kostnoszkieletowych- piramidalny kształt a u chrzęstnoszkieletowych- zaokrąglony .
Rysunek 3. a) serce ryb chrzęstnoszkieletowych; b) serce ryb kostnoszkieletowych
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz