Wykład - Regulacje prawne i programy w sferze mieszkalnictwa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 371
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Regulacje prawne i programy w sferze mieszkalnictwa - strona 1 Wykład - Regulacje prawne i programy w sferze mieszkalnictwa - strona 2 Wykład - Regulacje prawne i programy w sferze mieszkalnictwa - strona 3

Fragment notatki:

Regulacje prawne i programy w sferze mieszkalnictwa
Ustawa z dnia 26 października 1995 roku O niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz zmianie niektórych ustaw - umożliwiła min. Powoływanie towarzystw budownictwa społecznego (tzw. TBS'y), zajmujących się budową, remontem oraz zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi. Mieszkania budowane tym sposobem przeznaczane są na wynajem osobą, które ni będą w stanie kupić mieszkania.
Ustawa z dnia 18 grudnia 1998 roku O wspieraniu przedsiębiorstw tremomodernizacyjnych - utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Termomodernizacyjny oraz zagwarantowano gminom możliwość korzystania z preferencyjnych pożyczek z przeznaczeniem na remonty w obiektach użyteczności publicznej. Program utrzymania i modernizacji istniejących zasobów obejmuje:
remonty - przywrócenie takiego stanu budynku, jaki istniał na początku poprzedniego cyklu jego eksploatacji,
modernizacje - remonty uzupełnione wprowadzeniem nowych, lepszych, sprawniejszych lub dodatkowych, podnoszących komfort elementów wyposażenia,
rewaloryzacje - przywrócenie wartości, czyli remont lub modernizacja obiektów o szczególnej wartości zabytkowej,
waloryzacja - pojęcie to odnosi się do kompleksowych akcji podejmowanych w obszarach miast, w starych dzielnicach, na wybranych obszarach wiążących wymienione poprzednio działania z działaniami zmierzającymi do ożywienia społeczno-gospodarczego.
Program „własne mieszkanie” - Oparty na dopłatach do oprocentowania hipotecznych kredytów mieszkaniowych. Jest on kredytem długoterminowym spłacanym w ratach np. przez 20 lat, dzięki któremu można od razu się wprowadzić do nowego mieszkania. Pomoc państwa ogranicza się do spłaty części należnych odsetek za zakup mieszkania do maksymalnej powierzchni 50m2. Program ten jest adresowany do osób średnio zamożnych kupujących pierwsze mieszkanie.
Firmy deweloperskie - Podejmują na własne ryzyko przedsięwzięcia inwestycyjne, przeznaczające w jego wyniku obiekty w trakcie budowy lub po jej zakończeniu na sprzedaż w celu wycofania włożonego kapitału i osiągnięcia zysku. Ale głównie rynek mieszkaniowy nastawiony jest na budowę mieszkań o wysokim standardzie. Brakuje mieszkań dla osób średnio zamożnych i najuboższych. Państwo przewiduje wspomaganie samorządów i organizacji pozarządowych w budowie i utrzymaniu różnego rodzaju placówek socjalnych typu schroniska, noclegownie, itp.
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku O własności lokali - Ogół właścicieli lokali, a więc osoby, które nabyły mieszkania na własność i właściciele lokali nie wykupionych tworzą wspólnotę mieszkaniową, która jest odpowiedzialna za utrzymanie całej nieruchomości. Wysokość udziału w nieruchomości wspólnej, a tym samym w kosztach jej utrzymania, jest określony stosunkiem powierzchni użytkowej lokali do powierzchni całego budynku.

(…)

… 1994 roku O najmie lokali mieszkaniowych dodatkach mieszkaniowych:
zniesiono obowiązujący system najmu lokali na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale i przywrócono cywilnoprawne formy poprzez nawiązywanie stosunku najmu na podstawie umowy,
przywrócono zasadę ze o wielkości wynajmowanego mieszkania decydują możliwości finansowe najemcy i jego potrzeby,
zniesiono zakaz zajmowania przez jedną osobę lub małżonków więcej niż jednego lokalu mieszkalnego,
zniesiono instytucje tzw. mieszkań zakładowych,
wprowadzono ochronę lokatorów przez wprowadzenie ograniczenia wypowiedzenia wynajmującego lokal jedynie z ważnych powodów określonych prawnie,
zmieniono zasady ustalania wysokości czynszu najmu. Występują trzy kategorie czynszów:
czynsz wolny - jego wysokość jest ustalana swobodnie przez strony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz