To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przywileje i immunitety dyplomatyczne w prawie międzynarodowym
Przywileje i immunitety dyplomatyczne to zespół udogodnień i wyłączeń przysługujących członkom misji dyplomatycznej, a zwłaszcza przedstawicielom dyplomatycznym i członkom ich najbliższych rodzin.
Z reguły mówi się łącznie o "przywilejach i immunitetach", nie rozdzielając tych pojęć, choć niektórzy są zdania, iż przywileje to pewne uprawnienia nie przysługujące samym obywatelom państwa, w którym akredytowany jest dyplomata (np. prawo do flagi), zaś immunitety to pewne wyłączenia od obowiązujących w danym kraju norm prawnych (np. immunitet jurysdykcyjny).
Przywileje i immunitety dzielimy na: rzeczowe - przysługujące misji dyplomatycznej i osobowe - przysługujące członkom personelu misji.
Do przywilejów i immunitetów rzeczowych zaliczamy:
prawo używania flagi i godła na pomieszczeniach misji dyplomatycznej, nietykalność pomieszczeń misji, jej archiwów, dokumentacji i korespondencji urzędowej, zwolnienie od podatków i opłat, swobodę porozumiewania się. Do przywilejów i immunitetów osobowych zaliczamy:
prawo używania flagi i godła (tylko w przypadku szefa misji dyplomatycznej na terenie jego rezydencji prywatnej i w środkach transportu), nietykalność osobistą, rozciągającą się także na prywatną rezydencję, mienie, dokumenty i korespondencję, immunitet jurysdykcyjny, czyli - co do zasady - niepodleganie prawu kraju, w którym się jest akredytowanym, zwolnienie od opłat, podatków i ubezpieczeń społecznych, zwolnienie od rewizji osobistej i rewizji bagażu. Należy dodać, że nierzadko w potocznym użyciu jest błędne stwierdzenie, że przywileje i immunitety osobowe przysługują każdemu posiadaczowi paszportu dyplomatycznego. W rzeczywistości tak nie jest, ponieważ państwa mogą wydawać takie dokumenty także osobom nie będącym członkami misji dyplomatycznych (i niebędących członkami rodzin członków misji dyplomatycznych). W ich przypadku to, czy i jakie przywileje i immunitety dana osoba otrzyma, zależy tylko i wyłącznie od uznania państwa ich udzielającego.
--
Źródła prawa dyplomatycznego:
KW o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku;
Konwencja z '47 o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych przy ONZ;
Konwencja z '75 o reprezentacji państw w ich stosunkach z OM;
Konwencja z '94 o bezpieczeństwie personelu ONZ i personelu współdziałającego;
Umowy wielostronne;
Umowy dwustronne;
Zwyczaj;
Kurtuazja;
Doktryna;
Akty wew. Państwa;
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)