Wykład - Przywileje i immunitety dyplomatyczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Przywileje i immunitety dyplomatyczne - strona 1

Fragment notatki:

Przywileje i immunitety dyplomatyczne - pojęcie, uzasadnienie
Pojęcie
Przywileje i immunitety przysługują członkom misji, a zwłaszcza jej szefowi i personelowi dyplomatycznemu. Terminy te nie są bliżej definiowane. Konwencja wiedeńska stanowiąc o tych pojęciach nie przeprowadza między nimi żadnego rozróżnienia.
Wg M. Gąsiorowskiego termin „przywilej” jest szerszy, gdyż każdy immunitet można uznać za przywilej, a nie każdy przywilej za immunitet (np. prawo wywieszenia flagi na budynku przedstawicielstwa). Immunitet ma charakter negatywny i oznacza uwolnienie od czegoś, czemu inni podlegają, natomiast przywilej ma charakter pozytywny i oznacza prawo korzystania z czegoś, co innym nie przysługuje. Rozróżnienie to jest jednak niezupełnie ostre i trudno je rozróżniać, więc przyjęło się uważać je za tożsame.
Uzasadnienie
Konieczne jest stworzenie sytuacji prawnej, w której członkowie misji (zwłaszcza szef i personel dyplomatyczny) mogliby wypełniać swoje zadania bez przeszkód, z poczuciem pełnego bezpieczeństwa osobistego i niezależności działania. Uzasadnieniem jest więc zapewnienie swobodnego wykonywania funkcji. Jest to zgodne z interesem wszystkich państw.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz