Wykład - Przedsiębiorstwa prywatne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 399
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Przedsiębiorstwa prywatne - strona 1 Wykład - Przedsiębiorstwa prywatne - strona 2 Wykład - Przedsiębiorstwa prywatne - strona 3

Fragment notatki:

Przedsiębiorstwa prywatne nie są w interesie Państwa.
ORGANIZACJA ADIMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ, TERENOWEJ I SAMORZĄDOWEJ Administracja- (ministrare znaczy zarządzać, ad-oznacza skupienie w kierunku zaspokajania potrzeb publicznych)
Administracja publiczna- wszelka zorganizowana działalność sprawowana przez Państwo w celu zapewnienia potrzeb obywateli.
Organy prawodawcze
Legislatywa- kompetentne do tworzenia prawa,
Organy prawodawcze:
Parlament: Sejm i Senat.
Sejm jest izbą niższą senat izbą wyższą, wspólnie działają jako zgromadzenie narodowe i mają uprawnienia do: przyjęcia ślubowania od nowo wybranego prezydenta, uznania że prezydent jest trwale niezdolny do sprawowania urzędu, postawienia prezydenta w stan oskarżenia przed trybunałem stanu, uchwalenia nowej konstytucji.
Sejm- jako niższa izba parlamentu składa się z 460 posłów, wyboru powszechne równe, tajne, bezpośrednie, podział mandatów następuje wprost proporcjonalnie do ilości uzyskanych przez nich głosów, 5% głosów trzeba uzyskać aby brać udział w podziale.
Czynne prawo wyborcze posiadają osoby które w dniu głosowania ukończyli 18 lat, nie są ubezwłasnowolnieni, posiadają prawa publiczne, to prawo do głosowania
Bierne prawo wyborcze- to prawo do bycia wybieranym, trzeba ukończyć 21 lat, stale zamieszkiwać na terytorium RP od co najmniej 5 lat i nie być pozbawionym praw publicznych.
Uchwały 2/3 liczba posłów
Akty prawne powstające w sejmie ustawy i uchwały i konstytucja jako zgromadzenie narodowe. Skład sejmu
Sejm,marszałek i wicemarszałkowie znane jako prezydium sejmu, konwent seniorów, członkowie prezydium, wiceprzewodniczący klubów parlamentarnych, komisje sejmowe. (problemowe, branżowe, stałe, nadzwyczajne)
Kompetencje ustrojodawcze określone w konstytucji podstawowe reguły porządku prawnego
Kompetencje Ustawodawcze tworzy prawo w randze ustawowej. Grupa 15psołwó ma taką inicjatywę.
Funkcja kreacyjna- uczestniczy w powoływaniu rządu , powołuje TK, TS prezesa NIK - Naczelnej Izby Kontroli - robi to razem z Senatem, Prezesa NBP, Swoich przedstawicieli w KRS Krajowa Rada Sądownictwa oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Funkcje kontrolne- środki ochrony parlamentu wobec rządu. Interpelacje i zapytania poselskie. Istotną role wypełniają w praktyce komisje sejmowe i senat jako wyższa izba parlamentu.
Senat - (seneks - starszy) Izba starszych-wyższa tworzy ją 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych równych tajnych bezpośrednie większościowe. Okręgiem wyborczym jest całe województwo, wybiera się dwóch kandydatów, w woj, śląskim 3. Czynne prawo wyborcze jw bierne prawo wyborcze - od 30lat. Zamieszkali na terytorium polski co najmniej 5 lat i mający prawo wybierania, kadencja 4 lata , rozwiązanie przed upływie kadencji obligatoryjnie następuje gdy rozwiąże się sejm, wydają oni uchwały- ustawy bardziej konkretne i merytoryczne. Kompetencje:


(…)

…% plus jeden. Kadencja 5 lat, istnieje możliwość wcześniejszej reelekcji
Kompetencje prezydenta: występuje do sejmu i senatu z wnioskiem o powołanie odwołanie prezesa NBP i Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Powołuje prezesów Sądu Najwyższego, Prezesa NS Administracyjnego i na wniosek wszystkich pozostałych sędziów, nadaje stopnie wojskowe i policyjne, tytuł naukowy profesora, powołuje 1/3 składu KRRiT, nadaje obywatelstwo Polskie, nadaje ordery i odznaczenia, korzysta z prawa łaski. W stosunku do parlamentu ma uprawnienia: zarządza wyboru do dwóch izb, zwołuje ich pierwsze posiedzenie po wyborach, wyznacza Marszałków Seniorów, rozwiązuje parlament fakultatywnie gdy sejm w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia mu projektu nie uchwali budżety państwa. Gdy udzieli rządowi wotum nieufności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz