Funkcje prezydenta

Nasza ocena:

4
Pobrań: 49
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcje prezydenta - strona 1

Fragment notatki:


Prezydent 4. Gwarant ciągłości funkcjonowania organów władzy w państwie. - zwołuje pierwsze posiedzenie sejmu
- zarządza wybory do sejmu
- mianuje Marszałka Seniora zarówno w Sejmie i w Senacie
- desygnuje Prezesa Rady Ministrów w pierwszej i trzeciej procedurze powoływania Rady Ministrów
- wręcza akty nominacyjne na funkcje Ministrów - wręcza akty odwołujące z urzędu Ministra
- powoływanie członków Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji (3)
- powołuje Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (obecnie Lech Gardoc ki ) (na wniosek Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego)
- powołuje Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego (obecnie Janusz Trzciński ) ( na wniosek Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Administracyjnego)
- powołuje Prezesa i Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego ( na wniosek Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunały Konstytucyjnego) (obecnie Prezes Marek Mazurkiewicz , a wiceprezes Bogdan Zdzielnicki )
- powołuje prezesów Sądu Najwyższego oraz wiceprezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego
- mianuje 1 członka Krajowej Rady Sądownictwa
- mianuje wszystkich sędziów na wniosek KRS
- wskazuje kandydata na Prezesa Narodowego Banku Polskiego 5. Prezydent jako arbiter. - ma za zadanie rozwiązywać konflikty na linii Rada Ministrów, a Sejm (ma dążyć do osiągnięcia kompromisu lub rozwiązać kryzys polityczny)
- skracanie kadencji sejmu
- zwołanie Rady Gabinetowej (wspólne posiedzenie Rady Ministrów i Prezydenta, zwołane z inicjatywy Prezydenta, nie posiada ona środków władczych, jest to organ mający na celu przeprowadzanie konsultacji politycznych. Często w sprawach obronności i spraw zagranicznych)
6. Prezydent jako najwyższy przedstawiciel państwa w stosunkach zagranicznych - mianuje ambasadorów na wniosek Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych, pozytywnie zaopiniowany przez Komisje Sejmową ( prezydent może odmówić mianowania jakieś osoby na stanowisko ambasadora. Konsulów mianuje Minister Sprawa Zagranicznych. Państwo ma prawo odmówić przyjęcia danego ambasadora, ma na to miesiąc, wtedy państwo wysyłające ambasadora proponuje kolejnego kandydata)
- przyjmuje listy uwierzytelniające przedstawicieli państw (wystawia je Prezes Rady Ministrów)
- ratyfikacja umów międzynarodowych i wypowiadanie umów międzynarodowych (na wniosek Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych)
- odbywa wizyty zagraniczne
- zaprasza przedstawicieli obcych państw, na oficjalna wizytę zagraniczną (na przykład na uroczystości państwowe. Nieoficjalne wizyty to wizyty na zaproszenie Premiera, a oficjalne to na zaproszenie Prezydenta)


(…)

… prezydenta (we wniosku powinny się znajdować: czyn, którego dopuścił się prezydent i wskazać w jakim zakresie ten czyn nosi znamiona deliktu konstytucyjnego), wniosek idzie do Marszałka, a ten przekazuje wniosek do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (organ Sejmu), Komisja wydaje opinie na ten temat (nie jest ona wiążąca), Przewodniczący przedstawia sprawozdanie na forum zgromadzenia narodowego…
… i Prezesa Rady Ministrów, jak i Ministra odpowiedniego dla dane sprawy)
- prerogatywa, to akt urzędowy prezydenta, który nie wymaga podpisu ( jest to LEX SPECIALIS), prezydent nie może domniemywać prerogatyw
- odpowiada tylko przed Trybunałem Stanu
- Prezydent nie ma immunitetu oraz zdolności sądowej przed sądami karnymi (zdolność sądowa to odpowiednik zdolności prawnej, na gruncie prawa cywilnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz