Wykład - przedawnienie (I sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - przedawnienie (I sem) - strona 1 Wykład - przedawnienie (I sem) - strona 2

Fragment notatki:

PRZEDAWNIENIE Funkcje przedawnienia:
Legalizująca przedawnienia - legalizuje długotrwałe stany faktyczne, Mobilizująca zmierza by wierzyciele w rozsądnym czasie dochodzili swoich roszczeń
Przedmiot przedawnienia - Przedawniają się tylko roszczenia majątkowe, inne uprawnienia się nie przedawniają.
Długość terminów przedawnienia określa kodeks, są to przepisy bezwzględnie obowiązujące, zasadą jest termin dziesięcioletni, gdy żądny przepis nie stanowi inaczej. Mamy dwa wyjątki, czyli okresy 3 letnie są to roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz roszczenia o świadczenia okresowe (są to świadczenia powtarzające się periodyczne, świadczone co jakiś czas np. alimenty, opłata roczna przy użytkowaniu wieczystym).
Przedłużenie terminu przedawnienia - do przedłużenie terminów krótszych niż 10 letnie dochodzi w sytuacji gdy sąd wyda orzeczenie zasądzające na rzecz wierzyciela, to uzyskanie takie orzeczenie przedłuża termin przedawnienia. (wtedy termin przedłużone jest to 10 lat) - nie dotyczy to świadczeń okresowych, które będą należne w przyszłości, bo uprawomocnieniu się wyroku.
Kazus: roszczenie z zapłatą najmu, sąd powiedział, że on musi spłacić dług, wyrok się uprawomocnia, przedłużenie jest do roszczeń zaległych z a czynsz.
Skutek upływu przedawnienia:
powoduje zmianę charakteru zobowiązania, wcześniej było zobowiązanie zaskarżalne (w razie gdy nie zostanie spełnione to wierzyciel może korzystać z ochrony państwowej i może wymusić spłatę) potem zmienia w zobowiązanie naturalne (zachowuje swą ciągłość, nadal przysługuje mu roszczenie, ale osłabieniu ulega ochrona państwowa, może wzywać go do zapłaty, ale dłużnik nabywa uprawnienie - zarzut przedawnienia - dłużnik może odmówić spłaty roszczenia, wierzyciel nie ma żadnych środków wymusić spłaty roszczenia; wierzyciel może wytoczyć powództwo, jeśli dłużnik nie skorzysta z zarzutu przedawnienia to sąd zmusi go do spłaty. Sąd oddali powództwo jeśli dłużnik powoła się na zarzut przedawnienia. Sąd uwzględnia przedawnienie tylko na zarzut przedawnienia, nie może uwzględnić go z urzędu.)
Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia - dłużnik może się do zrzec, co powoduje odwrotny skutek do upływu przedawnienia, wtedy wierzyciel odnawia swoją ochronę. Takie zrzeczenie jest skuteczne po upływie terminu przedawnienia. Ograniczenie zmierza, aby nie dopuścić się do zrzekania się z góry, roszczenia nie mają być wiecznie chronione.
zasadą jest termin przedawnienia rozpoczyna bieg w którym roszczenie stało się wymagalne, jeśli najemcę jest zobowiązany zapłacić najmu do 10 dnia miesiąca, to przedawnienie wtedy też się zaczyna liczyć.
W roszczeniach o zaniechanie (np. klauzule konkurencyjne, dłużnik zobowiązał się, że nie będzie podejmował zatrudnienia u konkurencji) bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia w której dłużnik podjął się to zakazane działania, przepisy szczególne mogą wprowadzać inne terminy rozpoczęcia biegu przedawnienia.


(…)

…, ten okres będzie doliczony, dodany.
Przeszkody:
Czas trwania władzy rodzicielskiej (roszczenia dzieci wobec rodzicom np. odszkodowanie, zadośćuczynienie) Czas trwanie opieki lub kurateli - roszczenie podopiecznych lb prokuratora - czas zacznie biec od chwili ustania kurateli
Małżeństwa - odnosi się do roszczeń małżonków względem siebie, w chwili zawarcia małżeństwa zawiesza się, a uprawomocnienia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz