Przedawnienie roszczeń
Roszczenia majątkowe w prawie cywilnym ulegają przedawnieniu.
Przedawnienie - upływ wskazanego w ustawie czasu, po którym dłużnik może uchylić się od spełnienie świadczenia. Sąd nie bada upływu okresu przedawnienia z urzędu, a jedynie na zarzut dłużnika.
Roszczenie przedawnienia jednak nie wygasa i gdyby zostało spełnione nie podlega zwrotowi
Podstawowy termin przedawnienia roszczenia to 10 lat. Dla niektórych roszczeń ustawy wskazują krótsze terminy - ze stosunków gospodarczych 3lata - podobnie ze świadczeń powtarzalnych (czynsz, alimenty) - z umowy sprzedaży profesjonalnej 2lata
Zawieszenie wieku przedawnienia - wiek terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia wymagalności roszczenia. Termin przedawnienie nie zaczyna biec, a rozpoczęty wstrzymuje bieg w sytuacji, gdy wierzyciel z powodu siły wyższej nie mógł roszczenia wykonać. Zawieszenie trwa przez czas występowania przeszkody, a następnie przedawnienie biegnie dalej.
Bieg terminu przedawnienia przerywa się poprzez każdą czynność podjętą przed sądem albo przed organem egzekucyjnym zmierzającym do dochodzenia bądź egzekucji roszczenia.
Po każdym przerwaniu biegu przedawnienia, przedawnienie rozpoczyna się na nowo.
Jeśli roszczenie jest stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, nowo biegnący termin przedawnienia wynosi zawsze 10 lat niezależnie od tego jaki był okres przedawnienia z danego stosunku prawnego.
Bieg terminu przedawnienia zaczyna się od dnia wymagalności świadczenia.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)