Przedawnienie - terminy, omówienia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedawnienie - terminy, omówienia - strona 1 Przedawnienie - terminy, omówienia - strona 2 Przedawnienie - terminy, omówienia - strona 3

Fragment notatki:


3. skutek
Roszczenie przedawnione nie gaśnie, a jedynie nie będzie mogło być przymusowo zrealizowane; sąd bowiem oddali powództwo uprawnionego w razie upływu terminu przedawnienia i gdy dłużnik podniesie zarzut przedawnienia. Przybiera ono charakter tzw. roszczenia niezupełnego. Roszczenie to nie korzysta wprawdzie z pełnej ochrony państwa, ale nadal uznawane jest za prawnie istniejące.
II. Terminy
1.Długość
Ze względu na ochronę interesu słabszej strony stosunku prawnego długość terminów przedawnienia określa ustawa normami bezwzględnie wiążącymi. Wskazuje na to art. 119 KC stanowiąc, że „terminy przedawniania nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną”.
Według postanowień ogólnych, roszczenia ulegają przedawnieniu z upływem trzech albo dziesięciu lat.
Trzyletni okres przedawnienia obejmuje roszczenie o świadczenie okresowe oraz roszczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Roszczenie o świadczenie okresowe polega na tym, że dłużnik obowiązany jest spełniać je periodycznie, w określonych z góry odstępach czasu. Natomiast w przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej istotne znaczenie ma, komu one przysługują. Powinien to być podmiot, który profesjonalnie trudni się działalnością gospodarczą. Trzyletni termin przedawnienia obejmuje wspomniane roszczenia zarówno wtedy, gdy kierują się one przeciwko innemu podmiotowi gospodarczemu jak i osobie niemającej tej cechy.
Z kolei dziesięcioletni okres przedawniania odnosi się do innych roszczeń.
Poza tymi ogólnymi terminami przedawniania system prawny przewiduje w szeregu szczególnych przypadków terminy przedawniania o innej długości.
2. obliczanie biegu terminu
Bieg terminów przedawniania rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, to znaczy, gdy zaktualizował się obowiązek świadczenia.
Regułę te modyfikuje ustawodawca w dwojaki sposób :
Bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, nie zastosował się do treści zobowiązania
Niekiedy wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego. W takim przypadku okres związania dłużnika mógłby trwać nieskończenie długo, zależąc od decyzji uprawnionego. Pragnąc zapobiec temu, ustawodawca zastrzega w art. 120 par. 1 KC, że bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.
Poza tym w wielu przepisach regulujących określone typy stosunków cywilnoprawnych wskazane zostały innego rodzaju fakty, od ziszczenia się których należy liczyć bieg terminu przedawniania bez względu na to, czy roszczenie jest wymagalne, czy nie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz