Konserwacja
Przygotowanie do konserwacji- każda skóra zdjęta ze zwierzęcia przed poddaniem konserwacji musi zostać do niej odpowiednio przygotowana, tzn. wystudzona, oczyszczona i odtłuszczona.
Bezpośrednio po zdjęciu skóra narażona jest na działanie bakterii proteolitycznych. Po kilkunastu godzinach w ciepłym pomieszczeniu widać wyraźną oślizgłość skóry oraz nieprzyjemny zapach o wyraźnym wyczuciu amoniaku, co świadczy o postępującym rozkładzie gnilnym, będącym procesem nieodwracalnym. Dlatego ważne są odpowiednie zabiegi hamujące rozwój bakterii głównie przez obniżenie zawartości wody w świeżej skórze surowej. Zawartość wody na poziomie ok. 35% powoduje wstrzymanie rozwoju bakterii, surowiec zabezpieczony jest przed gniciem. Przed procesem konserwacji trzeba skórę odpowiednio przygotować:
a) wystudzić- 0,5-1 h w temperaturze 5-20°C *
b) oczyścić **
c) odtłuścić
* Skóry rozkłada się oddzielnie dobrze rozprostowane, na odpowiednich drążkach, kratownicach, kozłach; mizdrę na zewnątrz pod pewnym kątem, aby umożliwić odpływ wody ze skóry
** Usunięcie wszystkich zbędnych części (nogi, rogi, uszy, kopyta itd.). Po usunięciu ich wyznacza się wagę zieloną skóry.
Metody konserwacji:
1) suszenie- Zmniejszenie zawartości wody do 15-18%- wstrzymanie rozwoju bakterii. Skóra zmniejsz swoją powierzchnię, grubość i masę- ubytek nawet do 50%. Stosowana głównie w krajach tropikalnych- rozpościeranie skóry w miejscach ocienionych i przewiewnych. Napina się je na odpowiednich ramach lub rozpościera i zawiesza pod pewnym obciążeniem, aby nie zaginały się brzegi, tworzyły fałdy i zmarszczki.
2) solenie- Sól kuchenna (NaCl) usuwa ze skóry wodę (25-30%), powstrzymuje to rozwój bakterii gnilnych.
Najczęściej posypuje się tu suchą solą poszczególne skóry i układa w stosy na specjalnych drewnianych pomostach. Waga skór solonych jest większa niż zielonych.
3) solankowanie- Zanurza się w wodnym roztworze soli ( stężenie 250-300 g/l) zwykle na 12-16 h. Wyjęte z solanki skóry układa się w stosy przysypując je solą. Aby wzmocnić działanie soli kuchennej dodaje się w odpowiednich ilościach kwas borowy, naftalen lub sodę kalcynowaną. Skóry soli się kilkakrotnie.
Zawartość wody w skórach świeżych= 60-70%
Po soleniu na mokro (w solance) spada do 30-45%
Po soleniu na sucho do 20-35%
Zawartość wody w skórach suszonych= 10-25%
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)