Wykład - Proces AOD

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Proces AOD - strona 1 Wykład - Proces AOD - strona 2 Wykład - Proces AOD - strona 3

Fragment notatki:

Proces AOD ma w swej nazwie istotę metaliczną a mianowicie argonowanie, podawanie tlenu natomiast nie ma próżni metalurgicznej, co sugeruje, że jest to proces stosunkowo tani gdyż najwyższe koszty dotyczą sposobów uzyskania próżni.
RYSUNEK 27.
Legenda do RYSUNKU 27:
A - naprawa pospustowa
B - roztapianie
C - świeżenie, redukcja
D - odwęglanie (1,2,3) Tlen + Argon
E - redukcja
F - odsiarczanie
G - wykańczanie
S - dodawanie dodatków stopowych
CH - dodatki schładzające
R - rafinacja
T - topnienie
Proces AOD jeden z najważniejszych otrzymywania stali szlachetnych ważniejszy niż VOD składa się z procesu DUPLEX, czyli topnienie w piecu elektrycznym łukowym i rafinacja w konwertorze. Konwertor AOD jest patentem firmy amerykańskiej CARBIDE UNION firma JOSLYN. Pojemność procesu duplex wynosi od 4 ÷ 90 ton.
RYSUNEK 28.
Ponieważ wyprawa ceramiczna konwertora jest obojętno - zasadowa wsad może być z powodzeniem odsiarczony i odfosforowany jednak trwałość tej wyprawy jest niska ok. 50 wytopów natomiast zawartość węgla jest bardzo niska 0,008%.
W procesie AOD przetapiamy głównie złom odporny na korozję o zawartości 18% Cr i max. 0,05% C, ale również można przetapiać stal i złom węglowy o dużej zawartości węgla i dużej zawartości innych pierwiastków. Stal węglowa może posiadać: węgiel 0,8 ÷ 1,5%
krzem 0,1 ÷ 0,5%
siarka 0,08 ÷ 0,14%
i te pierwiastki dzięki wprowadzonemu tlenowi zostają wypalone.
Pozycja ,,D” jest to zasadniczy etap rafinacji w procesie AOD w szczególności odwęglania w 3 etapach stali
Odwęglanie pozycja ,,E” (redukcja) polega na odzyskiwaniu utlenionego chromu i manganu i przejściu ich do metalu. Tlen wiąże intensywnie chrom w Cr3O4 i MnO2 żużla do metalu - odzyskuje się z żużla prawie 99% chromu i 93% manganu.
Pozycja ,,F” odsiarczanie polega na usunięciu wysokiej siarki wprowadzonej ze złomu stali węglowych. Aby odsiarczyć wprowadzamy: CaO(wapń), CaSi(wapniokrzem), FeSi(żelazokrzem). Dmuch argonu w procesie odsiarczania pomaga wymieszać kąpiel a na jedną tonę stali LC SONG zużywa się 13 kg wapnia CaO, 3 kg CaSi i 3 kg fluorku wapnia CaF2.
Pozycja ,,G” wykańczanie stali polega na uzupełnieniu dodatków stopowych głównie chromu i regulacji temperatury stali zgodnie z jej przeznaczeniem.
Zużycie Ar i O.
Piec AOD - 20 Mg (megagramów czyli ton), C=0,8÷1,5%, po procesie C= 0,05%.


(…)

… stali polegało na wlewaniu jej do metalowej wlewnicy gdzie musiała skrzepnąć żeby móc wyjąć wlewek i przeznaczyć go po ponownym podgrzaniu do walcowania. W ciągłym odlewaniu stali istnieją dwa najważniejsze elementy kształtujące dowolny wymiar przekroju poprzecznego wlewka:
krystalizator
system dozujący ciekły metal do krystalizatora
COS pierwszej generacji polegał na tym, że wlewek o dowolnym…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz