Prawo przejścia szlakiem tranzytowym przez cieśniny morskie
Konwencja Prawa Morza wprowadziła prawo przejścia tranzytowego przez cieśniny używane do żeglugi między dwiema częściami morza pełnego bądź wyłącznej strefy ekonomicznej lub między morzem pełnym a wyłączną strefą ekonomiczną. Przejście tranzytowe polega na swobodzie żeglugi oraz przelotu przez cieśninę. Powinno ono być wykonywane w sposób ciągły, bez zwłoki, a jednostki korzystające z przejścia tranzytowego nie mogą prowadzić w cieśninie żadnej innej działalności poza wykonywaniem przepływu lub przelotu przez cieśninę. Należy zwrócić uwagę, że prawo przejścia tranzytowego ma szerszy zakres niż prawo nieszkodliwego przepływu, ponieważ dotyczy także samolotów. --
Prawo żeglugi i przelotu w celu szybkiego, nieprzerwanego i niezakłóconego tranzytu pomiędzy jedną częścią morza otwartego lub wyłączną strefą ekonomiczną, a drugą częścią morza otwartego bądź wyłączną strefą ekonomiczną.
Jeśli jest cieśnina między wyspą należącą do państwa, a państwem, ale po drugiej stronie wyspy można cieśninę ominąć, to prawo to nie obowiązuje.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)