Wykład - Poznawcza teoria osobowości

Nasza ocena:

3
Pobrań: 350
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Poznawcza teoria osobowości - strona 1 Wykład - Poznawcza teoria osobowości - strona 2

Fragment notatki:

Poznawcza teoria osobowości - koncepcja Kelly'ego oraz osobowość jako system schematów (Greenberg, Pratkanis, Markus)
Kelly założył, że podstawą ludzkich zachowań są zachowania badawcze. Podstawowy proces psychiczny to antycypacja a działania ludzi są uwarunkowane przewidywaniem zdarzeń. Gromadzenie doświadczenia polega na tworzeniu dychotomicznych (duże - małe) odwzorowań rzeczywistości. Mają one dynamiczny charakter - przybywa doświadczenia, powiększa się zgodność wewnętrzna. Z treści tych odwzorowań wynika nasze zachowanie.
Założenia szczegółowe:
Ludzie przewidują zdarzenia, bo konstruują repliki zdarzeń (konstrukty osobowe).
Założenie różnic indywidualnych - ludzie różnią się posiadanymi konstruktami.
Założenie organizacji - człowiek kształtuje indywidualnie swój proces antycypacji, ale jego system poznawczy zawiera uporządkowane relacje między konstruktami.
Założenie dychotomii - system poznawczy składa się ze skończonej liczby dychotomicznych konstruktów.
Założenie wyboru - ludzie wybierają ten konstrukt który zapewnia najlepsze funkcjonowanie całego systemu poznawczego.
Założenie zakresu zastosowania - konstrukt osobisty nadaje się do przewidzenia określonego zakresu zdarzeń.
Założenie doświadczenie - system poznawczy zmienia się wraz z tworzeniem kolejnych obrazów zdarzeń.
Założenie modulacji - zmienność w systemie poznawczym jest ograniczona, bo konstrukty mają ograniczoną zdolność do akceptowania niezgodności.
Założenie fragmentacji - ludzie mogą używać kolejno wielu nieprzystawalnych do siebie konstruktów.
Założenie podzielania - jeżeli dwie osoby odwołują się do podobnych systemów doświadczeń, to ich zachowania powinny być podobne.
Założenie uspołeczniania - jeśli ktoś wpływa na tworzenie systemu poznawczego danej osoby, to tym samym może powodować występowanie u niej społecznych zachowań.
Greenberg, Pratkanis i Mrakus pokazali, że możliwe jest także inne postrzeganie ludzkiej osobowości. Każdy człowiek ma wiele przekonań na temat samego siebie, które to niektórzy badacze nazwali schematami Ja.
Pojęcia Ja stanowi jest nadrzędne w stosunku do schematów. Na pojęcie składa się wiele różnych schematów, które nie tworzą jednak spójnej koncepcji poznawczej własnej osoby a raczej luźny zbiór przekonań. Informacje, które dotyczą Ja są łatwiej i trwalej przyswajane od innych danych. Równocześnie ogrom posiadanych przekonań sprawia, że niemożliwym jest być w pełni świadomym ich wszystkich równocześnie. Tylko pewna niewielka część pojęcia Ja może być w danej chwili dostępna świadomości. Jest ona nazywana roboczym (spontanicznym) pojęciem Ja. Konsekwencją opisanego zjawiska jest stosunkowa duża i łatwa tolerancja niespójności, a często nawet sprzeczności w ogólnym pojęciu Ja. Robocze pojęcie Ja jest wewnętrznie spójne, gdyż służy zazwyczaj człowiekowi do dostosowania Ja do konkretnej sytuacji, rodzaju aktywności. W ten sposób Piotr może być dżentelmenem w towarzystwie płci pięknej a zachowywać się jak ostatni prostak w towarzystwie swoich kolegów płci męskiej, gdzie takie zachowanie będzie pozytywnie postrzegane.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz