Poznawczo informacyjne ujęcie osobowości - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 469
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poznawczo informacyjne ujęcie osobowości - opracowanie  - strona 1 Poznawczo informacyjne ujęcie osobowości - opracowanie  - strona 2 Poznawczo informacyjne ujęcie osobowości - opracowanie  - strona 3

Fragment notatki:

Pervin John r. 15 POZNAWCZO-INFORMACYJNE UJĘCIE OSOBOWOŚCI Struktury poznawcze :  Kategorie:
W psych. poznawczej znane jako schematy. Struktura poznawcza, która organizuje informacje i dzięki temu wpływa na to jak postrzegamy i reagujemy na kolejne informacje. Kategoryzowanie przedmiotów przez ludzi:
wysoki poziom zgodności w zakresie taksonomii lub hierarchicznego uporządkowania kategorii
ludzie mogą uzyskać wysoki poziom zgodności w zakresie charakterystyk związanych z poszczególnymi kategoriami.
żadna pojedyncza właściwość nie może stanowić koniecznego lub wystarczającego warunku do określenia przynależności do danej kategorii.
chociaż kategorie charakteryzują się różnymi wzorcami właściwości, to jednak mogą one na siebie zachodzić. są egzemplarze które lepiej niż inne reprezentują kategorię (nie posiadając wszystkich możliwych cech kategorii). To jest prototyp.
są egzemplarze trudne do skategoryzowania poprzez zachodzenie na siebie właściwości z różnych kategorii. To hybrydy (skrzyżowania pomiędzy kategoriami). Kategorie najwcześniej stosowane przez dzieci to kategorie średniego poziomu. Wyższe są bardziej abstrakcyjne, natomiast niższe są mało ekonomiczne. (Instrumenty-Skrzypce-Stradivariusy). Kategorie dla sytuacji: Skrypty sytuacyjne - dzięki nim pojawiają się uczucia i oczekiwania zgodne z zachowaniem (nasze i innych). Skrypt - seria, wzorzec zachowań, które są odpowiednie w danej sytuacji. Mischel : ludzie zachowują się w sposób stały w sytuacjach, które mają dla nich podobne znaczenie, ale zachowują się w sposób zmienny w sytuacjach o różnym znaczeniu i związanych z różnymi uczuciami. Kategorie dla ludzi: Wszyscy dążą do organizacji informacji o innych ludziach. Ja i schematy ja: Markus - ludzie tworzą struktury poznawcze dot. Ja tak samo jak innych zjawisk (Schematy Ja). W ujęciu poznawczym schematy Ja są poznawczymi generalizacjami dotyczącymi Ja. Wpływają na to, czy zauważymy daną informację, jak jest ona ustrukturowana i jak łatwo można ją zapamiętać. Jeśli mamy już schemat Ja, to dążymy do tego, by go utrzymać (tendencyjność). Kobiety o bardziej otwartym seksualnie Ja (Skala Seksualnych Schematów Ja) czerpały większą przyjemność z seksu i były aktywniejsze. (To jak o sobie myślimy wpływa na naszą seksualność). Rodzina Ja - zawierają się w niej różne obrazy Ja (np. Ja prototypowe „to naprawdę Ja” i inne Ja). Motywacyjne aspekty Ja: Motyw podnoszenia samooceny - tendencyjność do postrzegania siebie w pozytywnym świetle (np. porównujemy siebie z kimś gorszym).

(…)

…). poznawczo-afektywny ogień krzyżowy - potrzeba wewnętrznej spójności wchodzi w konflikt z emocjonalną potrzebą podnoszenia samooceny.; ogólnie wolimy pozytywne informacje zwrotne, negatywne lubimy gdy mamy negatywny obraz siebie. Zdarzenia życiowe niespójne z obrazem siebie mogą prowadzić do choroby somatycznej, nawet jeśli te zdarzenia miały pozytywny charakter (Brown). Możliwe Ja - (Markus) - przekonania…
… przyczynowości). czy przyczyna jest stała czy zmienna (stałość)
czy możemy kontrolować wydarzenia (sterowność). Można polepszyć osiągnięcia akademickie uświadamiając, że przyczyny są przejściowe. (Wilson).
Dana osoba będzie wykazywać większą skłonność do wytrwałości w wykonywaniu zdania wtedy gdy postrzega je jako uzależnione od wysiłku. Depresja powstaje w wyniku stałych i niezmiennych atrybucji. Atrybucje…
… ze zniekształconych, nietrafnych i nieprzystosowanych procesów poznawczych dotyczących Ja. Prowadzi to do błędnych uczuć i zachowań a te do jeszcze bardziej kłopotliwych procesów poznawczych. wspólny wysiłek terapeuty i pacjenta. ujęcia poznawcze nie uwzględniają nieświadomości jako istotnego czynnika. Stres i radzenie sobie
Stres - kiedy osoba spostrzega okoliczności jako przytłaczające albo przekraczające…
…. Stosowana u sportowców, ofiar gwałtu albo w środowisku pracy. Patologia i zmiana:
Źródłem chorób psychicznych są nierealistyczne i nieprzystosowawcze procesy poznawcze. Terapia polega na zastąpieniu ich tymi bardziej realistycznymi:
Ellisa terapia racjonalno-emotywna(RET):
Procesy nieprzystosowawcze:
Irracjonalne przekonania
błędne rozumowania
oczekiwania dysfuknkcjonalne
negatywne przekonania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz