Wykład - Polityka rynku pracy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Polityka rynku pracy - strona 1 Wykład - Polityka rynku pracy - strona 2

Fragment notatki:

POLITYKA RYNKU PRACY
(Oznacza, iż celem uprawiającego tę politykę państwa jest aktywne działanie dla zapewnienia pełnego zatrudnienia)
Pełne zatrudnienie - stan, w ramach którego stopa bezrobocia jest niewysoka i nieprzekracza umownego poziomu od 2 do 2 % ogółu zatrudnionych.
Pełne zatrudnienie - stan, w ramach którego każdy człowiek zdolny do pracy i pragnący pracować może uzyskać pracę zgodną z jego kwalifikacjami na warunkach ustalonych przez normy prawa pracy.
Zatrudnienie - kategoria ekonomiczna oznaczająca odpłatne, czyli ekwiwalentne zaangażowanie sił i umiejętności człowieka w procesie pracy w celu zaspokojenia potrzeb ludzkich.
Racjonalne zatrudnienie - stan, w ramach którego zatrudnieniu pełnemu towarzyszy rozmieszczenie pracujących w układzie kwalifikacyjnym, zawodowym i terytorialnym zgodnie z potrzebami gospodarki oraz aspiracjami i dążeniami pracowników. Racjonalne zatrudnienie w gospodarce to proces kształtowania, rozmieszczania i wykorzystywania zasobów pracy
Funkcje zatrudnienia
- funkcja ekonomiczna - zatrudnienie jest istotnym czynnikiem efektów gospodarczych zakładu pracy, a w skali makroekonomicznej wzrostu gospodarczego.
- funkcja dochodowa - zatrudnienie stanowi najważniejsze źródło dochodów ludności
- funkcja społeczna - zatrudnienie umożliwia realizację społecznej potrzeby pracy poprzez uczestnictwo jednostek w życiu gospodarczym i społecznym
Potencjał roboczy- to zasób możliwości fizycznych, intelektualnych duchowych, którymi dysponuje człowiek i które, przy odpowiedniej motywacji może wykorzystać w procesie pracy. Możliwości te kształtują się pod wpływem czynników endogenicznych np. uzdolnienia, mądrość, stan zdrowia, płeć, siła, temperament, inteligencja oraz egzogenicznych. Płaszczyzny:
- demograficzna- wszyscy pracownicy i szukający pracy
- rynkowa- rynkowa podaż siły roboczej
Polityka zatrudnienia- wpływa na popyt na pracę, przez swoją aktywność podażową. Rynek pracy- stan w ramach którego mają miejsce ekonomiczne transakcje. Z jednej strony jest to najmowanie z drugiej sprzedaż swojej pracy. Dzieli się na wiele rynków, np. sektoralne. To system konfrontacji popytu na pracę i podaży popytu. Popyt (pracodawcy go zgłaszają), podaż (pracownik, wolne zasoby siły roboczej).
Sprzężenie zwrotne między rynkiem pracy a rynkiem dóbr i usług. Wzrost popytu na towary powoduje zwiększenie popytu na pracę a związany z tym wzrost wynagradza pracowników, którzy jednocześnie są konsumentami, jest przyczyną większego popytu na towary. Zasięg rynku pracy:


(…)

… równowagi między popytem na pracę a podażą pracy. Gdy tego nie ma to: niedobór siły roboczej, lub nadwyżka siły roboczej czyli bezrobocie.
Związki zawodowe- najważniejsza ( po pracownikach i pracodawcach), podmioty na rynku pracy. Rynek pracy- składa się z wielu rynków częściowych- segmentów, które tworzą jego strukturę. Wyróżniane są według różnych kryteriów np. region, miejscowość, płeć itp. Segmentacja
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz