Wykład - Pojęcie deklaracji interpretacyjnej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Pojęcie deklaracji interpretacyjnej - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie deklaracji interpretacyjnej
Jednostronne oświadczenie woli stron, zmierza do nadania specyficznego znaczenia zakresu traktatu lub niektórych jego postanowień albo dla wyjaśnienia znaczenia traktatu. Mogą być składane do traktatów dwustronnych i wielostronnych i nie gra roli czas złożenia deklaracji interpretacyjnej.
Może być składane zbiorowo przez państwa, jednak złożone rzez wszystkie strony traktatu będzie porozumieniem co do wykładni. Procedura składania deklaracji interpretacyjnej:
przez upoważnioną osobę do składania oświadczeń na płaszczyźnie stosunków międzynarodowych
musi być notyfikowana
deklaracja interpretacyjna warunkowa (zbliża się do zastrzeżenia, zmierza do uzależnienia związania się traktatem od specyficznego znaczenia lub wyjaśnienia traktatu lub jego części) - zasada pisemności i potwierdzenia
--
Oświadczenie woli stron umowy, początkowo nieodróżniane od zastrzeżeń (uznawano je za zastrzeżenia).
1998 r. - III Raport KPM o Deklaracjach interpretacyjnych. Początkowo deklaracje nie były odróżniane od zastrzeżeń. Nazwanie oświadczenia d. i. nie oznacza, że faktycznie nią jest. Trzeba zbadać treść, by to stwierdzić. D. i. jest oświadczeniem, które może być składane w późniejszym czasie niż zastrzeżenie. D. i. to jednostronne oświadczenie woli stron zmierzające do nadania specyficznego znaczenia lub zakresu całego traktatu lub części albo też do wyjaśnienia znaczenia lub zakresu traktatu. Może być składana łącznie przez 2 lub więcej stron. Jeśli wszystkie strony traktatu składają oświadczenie o takiej treści to nie jest to d. i. tylko porozumienie co do wykładni traktatu.
D. i. są:
warunkowe - od przyjęcia określonego znaczenia lub nadania określonego zakresu uzależnia swoje związanie się umową
zwykłe
D. i. mogą być złożone do każdego traktatu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz