Wykład - Pojęcie administracji i jej zadania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Pojęcie administracji i jej zadania - strona 1 Wykład - Pojęcie administracji i jej zadania - strona 2

Fragment notatki:

Pojęcia administracji i jej zadania.
Początki struktur administracyjnych pojawiły się w starożytności w pierwszych organizacjach państwowych. Były związane one z opłatami podatkowymi i ich zbieraniem. Ta czynność była jednym z elementów, które doprowadziły do powstania pisma.
Można mówić o początkach administracji w państwach bliskiego wschodu, państwie Suwerenów, Suwerenów Babilonii, starożytnym Egipcie, a także w starożytnym Rzymie.
Dzisiejsze słowo „administracja” wywodzi się z łacińskiego słowa „administrare”, czyli służę. Od tego słowa pochodzą dzisiejsze wyrazy ministrat i minister (czyli sługa).
Współcześnie rozróżnia się kilkanaście znaczeń i odmian znaczenia wyrazu „administracja”.
Administracja może oznaczać zarządzanie jakimiś konkretnymi sprawami, może oznaczać osoby lub instytucje państwowe, prywatne, publiczne. Sprawna administracja jest miernikiem sprawnie funkcjonującego państwa i jego organizatorskiej funkcji.
Administracja często regulowana jest prawem zwyczajowym, ale w większości wypadków działalność administracyjna jest regulowana przez akty prawne, np. słynny kodeks Hammurabiego w Babilonie.
Szczególne znaczenie funkcjonowania administracji miało pojawienie się generalnych norm prawnych, prawa administracyjnego. Ważną stroną funkcjonowania administracji jest wynagrodzenie urzędnika.
Szczególną rolę w kształtowaniu się dzisiejszych struktur europejskiej administracji odegrał kościół chrześcijański i prawo kanoniczne.
Należy również przyznać, że kościół przejął wiele rozwiązań z czasów rzymskich. Dotyczy to szczególnie struktur administracji kościelnej - terenowej, jak diecezje, dekanaty.
Nie można również pominąć znaczenia samorządności miast w okresie średniowiecza.
Ustawy miejskie nazywane były wilkierzami i były najczęściej skierowane przeciw zbytkowi (np. w Szczecinie pospólstwo mogło brać śluby tylko w dni powszednie). To prawo określało kolor noszonego stroju (szkarłat był zabroniony), jego rodzaj, ilość uczestników na uczcie, a także rodzaje podawanych potraw na ucztach.


(…)

… państwowe, prywatne, publiczne. Sprawna administracja jest miernikiem sprawnie funkcjonującego państwa i jego organizatorskiej funkcji.
Administracja często regulowana jest prawem zwyczajowym, ale w większości wypadków działalność administracyjna jest regulowana przez akty prawne, np. słynny kodeks Hammurabiego w Babilonie.
Szczególne znaczenie funkcjonowania administracji miało pojawienie się generalnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz