Wykład - podstawowe części funkcjonalne nastawnicy mechanicznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - podstawowe części funkcjonalne nastawnicy mechanicznej - strona 1

Fragment notatki:

Przedstaw podstawowe części funkcjonalne nastawnicy mechanicznej. Urządzenia nastawcze w nastawnicy mechanicznej obejmują: ławę dźwig­niową z dźwigniami nastawczymi, podstawę blokową z drążkami przebiego­wymi, aparat blokowy, skrzynię zależności.
Ława dźwigniowa jest przystosowana do umieszczania na niej dźwigni nastawczych.
Podstawa blokowa służy do umieszczania na niej aparatu blokowego.
Skrzynia zależności umieszczona w tylnej części nastawnicy, zawiera różnego rodzaju elementy, które realizują zależności między urządzeniami nastawczymi. Najważniejszymi elementami są: przebiegowe i sygnałowe su­waki zależnościowe, poprzeczki dźwigni zwrotnicowych, wykolejnicowych i ryglowych, wałki blokowe, łączniki z zestykami drążków przebiegowych i dźwigni sygnałowych.
Suwaki przebiegowe przesuwane drążkami przebiegowymi zamykają lub zwalniają dźwignie nastawcze oraz wykluczają przebiegi sprzeczne, które nie wykluczają się różnym położeniem zwrotnic w tych przebiegach.
Suwaki sygnałowe uzależniają także dźwignie sygnałowe od stanu urzą­dzeń blokowych.
Wałki blokowe, ułożone prostopadle i poruszane suwakami zależnościowymi, obracają w podstawie blokowej segmenty zawórek blokowych, uzależ­niając w ten sposób suwaki od urządzeń blokowych.
Łączniki elektryczne drążków przebiegowych i dźwigni sygnałowych, znajdujące się w skrzyni zależności, są przeznaczone do poruszania zestyków łączących obwody elektryczne.
Blok składa się z trzech prętów blokowych (przyciskowego, zatrzaskowe­go, ryglowego) i urządzenia zamykającego. Blok może przyjmo­wać dwa stany: stan zasadniczy zwolniony - odblokowany i stan zamknięty - zablokowany.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz