Przedstaw podstawowe części funkcjonalne nastawnicy mechanicznej. Urządzenia nastawcze w nastawnicy mechanicznej obejmują: ławę dźwigniową z dźwigniami nastawczymi, podstawę blokową z drążkami przebiegowymi, aparat blokowy, skrzynię zależności.
Ława dźwigniowa jest przystosowana do umieszczania na niej dźwigni nastawczych.
Podstawa blokowa służy do umieszczania na niej aparatu blokowego.
Skrzynia zależności umieszczona w tylnej części nastawnicy, zawiera różnego rodzaju elementy, które realizują zależności między urządzeniami nastawczymi. Najważniejszymi elementami są: przebiegowe i sygnałowe suwaki zależnościowe, poprzeczki dźwigni zwrotnicowych, wykolejnicowych i ryglowych, wałki blokowe, łączniki z zestykami drążków przebiegowych i dźwigni sygnałowych.
Suwaki przebiegowe przesuwane drążkami przebiegowymi zamykają lub zwalniają dźwignie nastawcze oraz wykluczają przebiegi sprzeczne, które nie wykluczają się różnym położeniem zwrotnic w tych przebiegach.
Suwaki sygnałowe uzależniają także dźwignie sygnałowe od stanu urządzeń blokowych.
Wałki blokowe, ułożone prostopadle i poruszane suwakami zależnościowymi, obracają w podstawie blokowej segmenty zawórek blokowych, uzależniając w ten sposób suwaki od urządzeń blokowych.
Łączniki elektryczne drążków przebiegowych i dźwigni sygnałowych, znajdujące się w skrzyni zależności, są przeznaczone do poruszania zestyków łączących obwody elektryczne.
Blok składa się z trzech prętów blokowych (przyciskowego, zatrzaskowego, ryglowego) i urządzenia zamykającego. Blok może przyjmować dwa stany: stan zasadniczy zwolniony - odblokowany i stan zamknięty - zablokowany.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)