Wykład - partie polityczne w przedwczesnej Polsce

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 441
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - partie polityczne w przedwczesnej Polsce - strona 1 Wykład - partie polityczne w przedwczesnej Polsce - strona 2 Wykład - partie polityczne w przedwczesnej Polsce - strona 3

Fragment notatki:

PARTIE POLITYCZNE W PRZEDWOJENNEJ POLSCE
PRAWICA
NARODOWA DEMOKRACJA (ENDECJA)- Program oparty na nacjonalizmie, przewaga dobra narodowego nad innymi sprawami. Polska państwem narodowym (bez mniejszości). Hasło antysemityzmu politycznego. Antylewicowość. Wrogość wobec Piłsudzkiego. Popierali liberalny model gospodarki, opowiadali się za nie ingerencją państwa w gosp. Reforma rolna : sprzedaż ziem. Solidaryzm społ., zwalczała ustawodastwo socjalne. Kościół katolicki-supremacja w państwie.
Największe poparcie miała wśród drobnomieszczaństwa w b. zaborze pruskim oraz wśród ziemiaństwa, inteligencji.
Działacze: Dmowski, S.Grabski, Seyda.
Prasa: "Gazeta warszawska", "Gazeta poranna za 2 grosze"
POLSKIE STRONNICTWO CHRZEŚCIJAŃSKIEJ DEMOKRACJI (CHADECJA)- Program oparty na encyklice papieskiej 'Rerum novarum", która głosiła idee solidaryzmu społ., przeciwstawiała się socjalizmowi i komunizmowi, były też elementy antykapitalistyczne. Postulowano zwiększenie wpływu kościoła na oświatę i życie w państwie, kościół powinien mieć naczelne miejsce w państwie. Bronili robotników przed wyzyskiem w przedsiębiorstwach. Byli partią elastyczną (czasem w sejmie występowali z lewicą). Największe wpływy mieli na Śląsku.
Działacze: Korfanty
OBÓZ KONSERWATYWNY- nie istniała partia konserwatywna, obóz ten tworzyły małe ugrupowania (też monarchiczne) które sympatyzowały z Endecją.
Działacze: publicysta Stanisław Mackiewicz
Prasa: "Czas", "Słowo"
CENTRUM
PSL-PIAST- Reprezentowało interesy bogatych chłopów (gł. Galicja), akcentowało szczególną rolę chłopów utożsamianych z narodem. Opowiadało się za reformą rolną za odszkodowaniem. Popierało ustrój demokracji parlamentarnej z jedno izbowym sejmem. Chciało podniesienia poziomu życia zacofanych mas chłopskich. Związek wsi z religią katolicką.
Działacze: Witos, Rataj, Kiernik
NARODOWA PARTIA ROBOTNICZA- utworzona w 1920, kierowali się zasadami etyki chrześcijańskiej i tolerancji religijnej. Partia była antysocjalistyczna i antykomunistyczna. Uznawali walkę klas, ale podporządkowaną interesom kapitalistycznego państwa. Popierali demokrację parlamentarną z jedno izbowym sejmem. Mieli rozbudowany program społ., chcieli upaństwowienia kluczowych gałęzi gosp. Powstała z połączenia Narodowego Związku Robotników z Narodowym Stronnictwem Robotniczym. Główne wpływy na Pomorzu i na Śląsku
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz