Wykład - parlament UE

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 469
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - parlament UE - strona 1 Wykład - parlament UE - strona 2

Fragment notatki:

Parlament Europejski
Jest organem o charakterze decyzyjnym UE, będącym ponadnarodowym zgromadzeniem niezależnych przedstawicieli społeczeństw państw członkowskich. Przepisy traktatowe nadają Parlamentowi uprawnienia doradcze i kontrolne oraz określają relacje z Komisją i Radą i ustalają jego skład ilościowy oraz nakładają obowiązek opracowania projektu jednolitej procedury powszechnych i bezpośrednich wyborów we wszystkich państwach członk. do PE.
PE został utworzony na mocy traktatu paryskiego jako wspólne zgr. EWWiS i rozpoczął działalność w 19..r. Po utworzeniu EWG i Euratomu w 1957r. został przekształcony w zgr. parlamentarne. W 1962r. przyjął nazwę PE. Oficjalnie nazwa ta została dopiero użyta w jednolitym akcie europ. (!)
Uprawnienia PE dzielą się na:
- legislacyjne - realizowane są wg 4 procedur (tj. konsultacji, zgody, współpracy, współdecydowania),
- budżetowe - polegają na zaangażowaniu się PE w procesie uchwalania budżetu łacznie z prawem do modyfikacji budżetu i jego odrzucenia,
- kontrolne - PE dokonuje demokratycznej kontroli wszystkich działalności UE. Środkami kontroli są zapytania kierowane w formie ustnej lub pisemnej do radu UE i KE, debata nad rocznym sprawdzaniem (?) i udzielenie jej absolutorium oraz możliwość uchwalenia większością 2/3 głosów wotum nieufności KE powodującego jej odwołanie,
- kreacyjne - wyrażenie zgody na powołanie członków KE oraz powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich UE.
Wybory do PE
We wszystkich krajach UE obowiązuje proporcjonalny system wyborczy. Do ustalania wyników wyborów najczęściej stosowaną metodą jest metoda d'Hondta, ale niektóre kraje stosują też inne, tj. np. metoda Hare'a.
Czynne prawo wyborcze przysługuje każdemu obywatelowi UE, kt ukończył 18 r.ż., natomiast bierne przysługuje obywatelom, kt ukończyli: 18 lat w Danii, Finlandii, Hol., Hiszp., Portugalii, RFN i Szwecji; 19 lat w Austrii; 21 lat w Belgii, Grecji, Islandii, Luks. i WB; 23 lata - Francja; 25 lat - Włochy. W 4 ordynacjach wprowadzono progi wyborcze. W Austrii i Szwecji 4%, w Niemczech i Austrii 5%.
L. osób do PE wzrastała wraz z kolejnymi rozszerzeniami WE. W 1952r. wynosiła 78 osób po przystąpieniu Irlandii, Danii, WB; po przystąpieniu w 1973r. wynosiła 198 osób. Po pierwszych wyborach bezpośrednich liczyła 410 osób. Po rozszerzeniu 1 maja 2004r. - 732 deputowanych.
L. posłów z poszczególnych państw członk. jest zróżnicowana i przedstawia się aktualnie w sposób następujący: Niemcy- 99, Fr, WB, Włochy - po 78, Hiszp., PL - po 54, Hol. - 27, Belgia, Grecja, Port., Czechy, Węgry - po 24, Szwecja - 19, Austria - 18, Dania, Finl., Słowacja - po 14, Irl., Litwa - po 13, Łotwa - 9, Słowenia- 7, Estonia, Cypr, Luks. - po 6, Malta - 5.


(…)

… rolna. Posłowie do PE po raz 1szy będą mogli podejmować decyzje wspólnie z krajowymi ministrami w zakresie prawa rolnego i wydatków na rolnictwo stanowiących prawie 40% budżetu UE. Odnosi się to również do rybołówstwa UE. PE będzie również podejmował decyzje wspólnie z krajowymi ministrami w zakresie ważnych aspektów obszaru sprawiedliwości o spraw wew. takich jak imigracja, azyl, włączając warunki przyjmowania osób ubiegających się o azyl oraz m-nar. polityki handlowej. Posłowie do PE będą też decydować wspólnie o wydatkowaniu z funduszy strukturalnych UE. U podstaw zwiększenia uprawnień PE leży istniejąca już procedura współdecydowania z Radą Ministrów w wielu dziedzinach, zwłaszcza w zakresie jednolitego rynku UE, jak również ochrony środowiska, transportu, zatrudnienia i polityki rozwoju.
Traktat…
… w sposób następujący: Niemcy- 99, Fr, WB, Włochy - po 78, Hiszp., PL - po 54, Hol. - 27, Belgia, Grecja, Port., Czechy, Węgry - po 24, Szwecja - 19, Austria - 18, Dania, Finl., Słowacja - po 14, Irl., Litwa - po 13, Łotwa - 9, Słowenia- 7, Estonia, Cypr, Luks. - po 6, Malta - 5.
Zgodnie z postanowieniami traktatu nicejskiego 50 deputowanych będzie posłami z PL, bowiem będzie to dla 27 państw członk. Podczas kadencji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz