Wykład - Państwo a relacje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Państwo a relacje - strona 1 Wykład - Państwo a relacje - strona 2 Wykład - Państwo a relacje - strona 3

Fragment notatki:

Państwo i naród - wzajemne relacje
Państwo i naród są wspólnotami ludzi. Państwo może obejmować ludzi na określonym terytorium przynależnych do danego narodu. W państwie mogą również żyć członkowie wielu narodów i może ono być wspólnotą wielonarodową na określonym terytorium np. Związek Radziecki, Jugosławia, Czechosłowacja. Z drugiej strony państwo może obejmować jedynie część danego narodu, a pozostali członkowie należą do innych organizacji państwowych np. Naród rosyjski występujący licznie na Ukrainie i w Kazachstanie. Wspólnota państwowa w znacznej większości pokrywa się z wspólnotą narodową.
W przeszłości rozróżniano naród w kategoriach politycznych i etniczno-językowej. Naród w sensie politycznym oznaczał ogół obywateli złączonych wspólnotą praw i obowiązków,tradycji itp. Etniczność i język nie były istotnym elementem tej definicji. Etniczno- językowe pojmowanie narodu rozpowszechniło się w XIX w gdy przebudziły sie narody środkowoeuropejskie. W XX w rozróżniono naród i narodowość, naród był produktem historii państwowości , a narodowość określała zbiorowość etniczno- językową.
Państwo jest ważne dla każdego narodu, ma ono decydujący wpływ na jego istnienie, spełnia ich zadania,jest potrzebne ogółowi ludności.
Naród potrzebuje państwa,aby mógł się swobodnie rozwijać i doskonalić, brak państwowości sprawia problemy w określeniu własnej tożsamości. Państwo jest nosicielem idei narodowych i tylko ono moze stawić czoło przyszłości.
Każdy naród ma prawo do jedności i odrębności kulturowej społecznej, gospodarczej i polityczne. Wreszcie każdy naród ma prawo do wolności narodowej czyli samodzielności państwowej,doprowadził on do rozpadu ZSRR, Jugosławii, ale również w wyniku tego powstały państwa Europy środkowo wschodniej.
Konkludując można stwierdzić iż państwo odgrywa wybitną rolę w tworzeniu wspólnoty narodowej. Każde państwo które znikało z map świata, ale wytworzyło wspólnotę narodową zawsze na nią wracało
Państwo i jednostka
Nowoczesne państwo wzięło na siebie odpowiedzialność za warunki w ramach których przebiega życie jego obywateli. Państwo ma za zadanie zwalczać inflację, bezrobocie ma walczyć o rozwój gospodarczy, zajmuję sie ochroną środowiska prowadzi politykę w dziedzinie kultury, kształcenia itp. Państwo musi dać obywatelowi poczucie bezpieczeństwa zapewnić mu ochronę socjalną. Przykładem są ubezpieczenia które stanowią próbę rozwiązania kwestii społecznej w zakresie chorób, wypadków, inwalidztwa itp. Inną relacją są prawa człowieka czyli roszczenia które człowiek ma prawo wysuwać wobec państwa Pojęcie praw człowieka wskazuje na to iz chodzi tu o ogólne zasady. Są to prawa które przysługują każdemu człowiekowi bez względu na płeć kolor skóry, wyznania itp. Mają na celu to aby człowiek żył godnie i miał zapewnioną wolność.


(…)

… się mniejszych wspó!not{USA, Brazylia, Niemcy), Kanada, Meksyk, Argentyna, Australia, Indie, Pakistan
Państwa złożone : unia personalna, unia realna, konfederacja i federacja
Konfederacja jest związkiem państw powołanym w celu realizacji określonych zadań. Organy konfederacji wykonują władzę za pośrednictwem organów państw członkowskich. Suwerenność państw członkowskich nie jest ograniczana w sposób prawny…
…, do których należy władza państwowa” A. Łopatka
Na charakterystykę formy państwa składają się różne czynniki, mianowicie:
- forma rządów
- reżim polityczny
- ustrój terytorialny
Państwa tego samego typu mogą przybierać różne form. Zmiana elementów formy państwa jest dostrzegalna. Przyczyną zmian formy państwa są różne, ale najczęściej są wynikiem dojścia do władzy innej grupy społecznej i elity politycznej. Od dawien poszukiwana jest idealna forma państwa uważa się za nią demokrację.
W myśli starożytnej najbardziej rozwinięte idee o formie państwa sformułował Arystoteles, podzielił je na A B
1. Monarchia 1.Tyrania
2. Arystokracja 2. Oligarchia
3. Politeja 3. Demokracja
Podział od 1 do 3 w obu grupach zależny jest od tego ile ludzi sprawuję władzę najwyższą. Podział na A i B uzależniony był od kryterium interesu do gr.A należą formy państwa, w których rządy sprawowane są w interesie wszystkich. W gr. B w interesie rządzących więc w tyranii w interesie tyrana, oligarchii w interesie bogaczy, a w demokracji w interesie biednych.
Arystoteles nie jest konsekwentny w tym podziale, gdyż gdzie indziej stwierdza, iż podstawowym kryterium podziału jest kryterium rządzącej grupy społecznej, a więc podział…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz