Wykład - ogólny pogląd na państwo

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - ogólny pogląd na państwo - strona 1

Fragment notatki:

OGÓLNY POGLĄD NA PAŃSTWO
Państwo jest wspólnotą polityczną
Państwo to zespolenie ludzi na określonym terytorium i pod wodzą władzy publicznej. Wspólnota ta działa na podstawie stanowionych aktów prawnych , które określają role państwa, funkcje państwa, strukturę i organizację państwa oraz układ stosunków między państwem a obywatelami. Powołany przez ogół obywateli aparat rządzący stanowi prawo i dba o interesy wszystkich mieszkańców danego terytorium.
Państwo jest wspólnotą naczelną
Obejmuje ono całe społeczeństwo danego państwa i wszystkie występujące w nim wspólnoty ludzkie. W tym sensie jest wspólnotą zespalającą wszystkie inne wspólnoty, takie jak rodzina, samorządy, wspólnoty regionalne, wytwórcze, czy kulturowe. Przynależność członka danego społeczeństwa do wspólnoty politycznej jest w zasadzie niezależna od jego woli.
Państwo jest wspólnotą terytorialną
Obejmuje ono ludność osiadłą na danym terytorium. Państwo na tym terenie zachowuje wyłączność polityczną, więc nie można być równocześnie obywatelem kilku państw z racji zamieszkiwania w określonym miejscu. Obecnie w ramach ograniczania suwerenności na rzecz organizacji międzynarodowych dopuszcza się podejmowanie przez nie decyzji dotyczących danego obszaru, ale musi się ono odbywać przy zachowaniu odpowiedniej procedury.
Państwo jest wspólnotą służebną
Organy państwowe dbają o zapewnienie obywatelom bezpiecznego współżycia wewnątrz państwa i w stosunkach z innymi krajami. Władze zajmują się kwestiami bezpieczeństwa, świadczeniami socjalnymi i rozwiązywaniem konfliktów. Z tego względu państwo pełni istotną rolę w umożliwianiu ludziom wzajemnej koegzystencji.
Państwo jest wspólnotą suwerenną
Państwo nie uznaje nad sobą innej władzy zwierzchniej na określonym terytorium, a także ma pełną swobodę decydowania. Państwo jest wspólnotą samoistną, a nie pochodną od jakiejś wyższej wspólnoty.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz