Wykład - odpowiedź komórkowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - odpowiedź komórkowa - strona 1 Wykład - odpowiedź komórkowa - strona 2 Wykład - odpowiedź komórkowa - strona 3

Fragment notatki:

Odpowiedź komórkowa.
Za drugi typ odporności organizmów - odpowiedź komórkową odpowiadają limfocyty i makrofagi(komórki żerne). Jeśli chodzi o limfocyty T to powstają w grasicy(grasica narząd układu limfatycznego, znajduje się w klatce piersiowej, za mostkiem).Limfocyty T posiadają zdolność rozpoznawania mikroorganizmów lub ich fragmentów, które określa się mianem antygenów. Zdolność rozpoznawania antygenów limfocyty T zawdzięczają receptorom zakotwiczonym w ich błonie- receptorom TCR. W odróżnieniu od przeciwciał receptory występują tylko zintegrowane z błoną. Pod względem biochemicznym receptory te są glikoproteinami o masie ok. 80-90kDa. Różnią się tym od immunoglobulin że nie są wydzielane do surowicy , nie występują w stanie rozpuszczonym, cały czas są związane z limfocytami. Budowa receptorów TCR
Pod względem budowy przypominają przeciwciała, zbudowane są z dwóch łańcuchów polipeptydowych oznaczanych jako α i β, połączonych mostkami S-S dwusiarczkowymi. Oba łańcuchy są identyczne co do długości, o masie 40kDa. Zbudowane są z trzech części
Cytoplazmatycznej-część zewnętrzna.
Transbłonowa-kotwiczy receptor
Zagłębiona w cytoplazmie.
Cześć zewnętrzna podobnie jak u immunoglobulin posiada regiony V i C
W obrębie receptora wyróżnia się regiony zmienne oznaczane jako Vα i Vβ. Geny mozaikowe dla regionów pozakomórkowych(podobnie jak immunoglobulin) posiadają fragment J i D.
Wyróżnia się dwa rodzaje limfocytów T
Tc- cytolityczne
Th-pomocnicze
W jaki sposób odbywa się wewnątrz komórkowe zwalczanie patogenów?
Przeciwciała zwalczają patogeny zewnątrz komórkowe, występujące między przestrzeniami komórkowymi. Nie są w stanie wpływać na patogeny wewnątrz komórkowe, bowiem błona komórkowa blokuje dostęp przeciwciał do wnętrza komórki. Zatem rola limfocytów T sprowadza się do przeszukiwania powierzchni wszystkich komórek naszego ciała likwidując patogen i komórki w których doszło do infekcji. Odnalezienie takiej komórki sprowadza się do likwidacja patogenu, bądź likwidacji takiej komórki. Proteolityczna degradacja intruza odbywa się w proteasomach. Powstałe fragmenty białek w wyniku cięcia i peptydy są transportowane do retikulum endoplazma tycznego(transport zależny od ATP), gdzie łączą się z określonymi białkami, które określa się jako białka MHC klasy I (major compatibility complex 1)- białka głównego układu zgodności tkankowej. Produkty te w polaczeniu z białkami są wyeksponowane na powierzchni komórki co jest sygnałem dla limfocytów cytolitycznych do degradacji. Limfocyty T cytolityczne zdolne są do tworzenie kanałów w błonie komórkowej komórki z wyeksponowanymi produktami proteolitycznej degradacji, prowadząc do lizy takiej komórki. Mechanizm białek MHC i limfocytów cytolitycznych sprowadza się do niszczenia pojedynczych komórek by ocalić całą tkankę lub organ.


(…)

… ten następuje. W skrajnych przypadkach może dochodzić do tzw. odrzucania nadostrego, które zachodzi w ciągu kilku-kilkunastu godzin od operacji przeszczepienia. Nie wszystkie loci MHC są tak samo istotne dla procesu odrzucania, stąd też dopasowanie nie musi być całkowite. W przypadku niektórych narządów (np. wątroby najistotniejsze jest dobranie grup krwi, zaś dopasowanie MHC nie jest już tak istotne, chociaż…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz