To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ochrona środowiska, jako problem globalny. Hanna Lisicka.
A. Wodziczko wyróżnia trzy etapy rozwoju koncepcji ochrony przyrody
- konserwatorski, ochrona poprzez protekcje pojedynczych tworów ( pierwsza ćwiartka XX w.)
- biocenotyczny, zmierzający do ochrony całych biocenoz (ekosystemów)
- planistyczny, mający na celu ochronę całego środowiska znajdującego się pod wpływem działalności ludzkiej. ( dopiero po drugiej wojnie)
Ochrona przyrody to proces historyczny. Święte drzewa w gaju, pierwszym rezerwatem, zarządzenia chińskie z 1122 r. dot. regulacji opieki nad lasami oraz orędzie indyjskiego króla Asioki z 269 p.n.e - 232 p.n.e, poruszające o dziwo problematykę lasów. Aleksander Humbolt (1769 - 1859) - wprowadził termin „pomnik przyrody” dla obiektu odznaczającego się wyjątkowym kształtem, wiekiem bądź innymi właściwościami. Hugo Conwentz - botanik, którego podróże przyczyniły się do rozprzestrzenienia w Europie ideii ochrony przyrody, czego przejawem było utworzenie w 1906 r. pruskiego Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków.
Ulisses Grant - w 1872 r. podpisuje dekret o stworzeniu pierwszego na świecie, parku narodowego w Yellowstone. Def. Ochrona Środowiska oznacza działanie lub zaniechanie umożliwiające zachowanie lub przywrócenie równowagi przyrodniczej, koniecznej do zapewnienia dzisiejszym i przyszłym pokoleniom korzystnych warunków do życia oraz realizacji prawa do korzystania z zasobów środowiska.
- kształtowanie, przeciwdziałanie, przywracanie.
Kampania na wybory prezydenckie we Francji 1974. Zarówno d'Estaing jak i Mitterand podejmują kwestię ekologiczną i postulują wprowadzenie ministerstw środowiska. 1) Porządek prawny. - Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza olejami (London, 12.V.1954)
- Układ o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej. (Moskwa, Londyn, Waszyngton) 27 I 1967. - Protokół do konwencji z 1979 r. w sprawach trans granicznego zanieczyszczania powietrza.
- Memorandum w sprawie porozumienia o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska między Urzędem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (Warszawa III 6. 1985)
- Porozumienie między ministerstwem ochrony środowiska i zasobów naturalnych Prlu a Agencją Ochrony Środowiska. (Waszyngton 10 IX 1987)
- Konwencja Helsińska - ochrona środowiska obszaru Morza Bałtyckiego. (Helsinki, 22. III.1974)
- Konwencja o ochronie ptaków pożytecznych dla środowiska. (Paryż 19. III.1902) {Pierwsza polska konwencja powszechna}
(…)
… ograniczonego (połączenie interesów i gospodarki i środowiska), akcentował światowe porozumienia i potrzebę wyrównania szans.
W sumie raportów było do czasu publikacji tego podręcznika było osiemnaście.
Przełom lat 60/70. Niestrudzona, Europejska Komisja Gospodarcza, ONZ oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), wspólnie pochylają czoła nad problematyką ochrony środowiska. Konferencja Narodów…
…
- fragmentaryzacja władzy
- brak dostatecznego stopnia integracji życia miejskiego
Szósty plan ma dotyczyć głównie:
- zmian klimatu
- różnorodności biologicznej
- środowiska (o nie) i zdrowia
- zrównoważonego użytkowania zasobów.
Przełomowy był w ujęciu tej problematyki Jednolity Akt Europejski z 1987 r., stworzył on bowiem podstawy prawne dla polityki ochrony środowiska.
I znowu bełkot wpiaowski.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)