Wykład - Normalizacja jest procesem identyfikowania logicznych związków między elementami danych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Normalizacja jest procesem identyfikowania logicznych związków między elementami danych  - strona 1 Wykład - Normalizacja jest procesem identyfikowania logicznych związków między elementami danych  - strona 2 Wykład - Normalizacja jest procesem identyfikowania logicznych związków między elementami danych  - strona 3

Fragment notatki:

SYSTEMY INFORMATYCZNE ZARZĄDZANIA dr Grażyna Billewicz
Wykład 6
Normalizacja jest procesem identyfikowania logicznych związków między elementami danych tzn. atrybutami i atrybutami kluczowymi i zaprojektowania tej bazy tak, by reprezentowała te związki bez występowania wyżej wskazanych anomalii.
Popatrzmy na relacje 1NF i przeanalizujmy zależności funkcyjne w niej.
Relacja jest w drugiej postaci normalnej - wtedy, i tylko wtedy, gdy jest w pierwszej postaci normalnej i każdy atrybut niekluczowy (nie należący do żadnego klucza) jest w pełni funkcyjnie zależny od klucza głównego. 2NF charakteryzuje się tym ,że trzeba zbudować tyle tabel i tak je zbudować, aby atrybuty niekluczowe zależały od całego klucza. Ponadto idea normalizacji jest taka, by zawsze można było otrzymać tabelę (relację źródłową). Sprowadzanie do drugiej postaci normalnej jest możliwe wtedy i tylko wtedy, gdy relacja ma klucz złożony. Sprowadzamy wówczas wszystkie atrybuty niekluczowe i analizujemy ich zależność od całego klucza - tak jak widać to na Rysunku 1. Zależności przedstawione na Rysunku 1 jednoznacznie identyfikują nam 3 tablice, które wejdą w skład relacji tak, by ją wyrazić w 2NF.
Relacja Faktura
Relacja Słownik Towarów
Relacja Pozycja na fakturze
Trzecia postać normalna - polega na usunięciu tzw. zależności przechodnich między danymi. Rozważmy każdą tabelę i dla każdej pary niekluczowych elementów (atrybutów) danych zadajemy pytanie: Czy wartość pola A zależy od wartości pola B i odwrotnie? Dla odpowiedzi TAK przenosimy powiązane elementy danych do oddzielnej tabeli.
Relacja jest w 3NF wtedy i tylko wtedy, gdy jest w 2NF i każdy niekluczowy atrybut zależy, ale nie przechodnio, od klucza głównego. Tak więc z relacji Faktury musimy zrobić dwie relacje tj. wydzielić relacje Odbiorcy i pozostawić „okrojoną” relację Faktury.
Relacja Faktura
Nr Faktury
Nr Odbiorcy
1/2003
2330
2/2003
5671
3/2003
8000
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz