Wykład - teoria na zaliczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - teoria na zaliczenie - strona 1 Wykład - teoria na zaliczenie - strona 2

Fragment notatki:

Bazy danych
Prof. dr hab. Jerzy Gołuchowski
Wykład 4
Zaliczenie:
praktyka- zaliczenie z ćwiczeń,
teoria- na przedostatnim wykładzie, 10 pytań, w tym jedno z normalizacji.
Postacie normalne:
1 postać normalna- relacja jest w 1PN jeśli każdy jej atrybut ma wartości atomowe (i każdy atrybut niekluczowy jest funkcjonalnie zależny od klucza głównego (.
2 postać normalna- relacja jest w 2PN jeśli jest w 1PN i każdy jej atrybut niekluczowy jest w pełni funkcjonalnie zależny od klucza głównego.
3 postać normalna- relacja jest w 3PN jeśli jest w 2PN i każdy jej atrybut niekluczowy jest bezpośrednio, i nie przechodnio zależny od klucza głównego.
Przykład BD:
NazwiskoImię Adres
Książka
DataWypożyczenia
Urban
Warszawa Wiejska
Marks Kapitał
22.07.80
Urban
Warszawa Wiejska
Goebells Pamiętniki
13.12.81
Jaruzelski
Warszawa Belwederska
SunSu Sztuka wojny
13.12.81
Wałęsa L.
Arłanow Oś. wyp. WP
Słownik języka polskiego
14.12.81
Wady BD:
Redundancja- powtarzanie, gromadzenie ponowne tych samych danych, np. jeżeli chcielibyśmy wpisać następną książkę Urbanowi to musielibyśmy wpisać jeszcze raz każdą jego daną.
Anomalia dołączania- wadą jest to, że musimy wpisywać wszystko albo nic, np. przychodzi Wałęsa, ale nic nie pożyczył więc nie możemy go wpisać, tym samym nie możemy zapisać jego wizyty.
Anomalia automatyzacji- np. przychodzi Urban w czerwcu 1981 i z Wiejskiej przeprowadza się na Śliską, zmieniamy więc mu pierwsza pozycję i nagle zbrakło prądu. Reszta pozycji pozostała niezmieniona i powstała niezgodność w adresie. Jest pewna niespójność, sprzeczność.
Anomalia usuwania- np. Mazowiecki zarządził, że odkreślamy wszystko, co było pożyczone przed 13.12.81, włącznie z 13.12.81. Wtedy tracimy wszystkie dane, np. te, że Urban i Jaruzelski buło w bibliotece.
Redundancja.
Anomalia dołączania.
Anomalia aktualizacji.
Anomalia usuwania.
Przykład trudności z atrybutem atomowości.
Janusz Marek- mamy problem z interpretacją, jeśli nie rozbijemy to na dwie kolumny Imię i Nazwisko.
Adres- zapisany w jednym polu może być wpisany w dowolnej kolejności (ulica dom, miasto itp.), można też z góry podzielić na kilka kolumn. (problem z wpisaniem numeru domu np. 23/24 lub 23 lub 24a lub 13/24 m. lub mieszkania 4).


(…)

… kolejności (ulica dom, miasto itp.), można też z góry podzielić na kilka kolumn. (problem z wpisaniem numeru domu np. 23/24 lub 23 lub 24a lub 13/24 m. lub mieszkania 4).
Przykład z hurtownią alkoholi- wódka oznaczana jako V, a wino jako W. Za V oznaczamy także alkohole wysokoprocentowe (powyżej 18%). Jeśli przyjdzie nam wino 20% to mamy problem ponieważ powinno figurować zarówno w V jak i W. Inny problem…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz