Wykład - Nieważność bezwzględna traktatu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Nieważność bezwzględna traktatu - strona 1

Fragment notatki:

Nieważność bezwzględna traktatu
Nieważność bezwzględna - istnieje niezależnie od inicjatywy stron. Nie dopuszcza się tu konwalidacji. Powoduje, że traktat jest nieważny w całości.
Przyczyny nieważności bezwzględnej:
1. przymus w stosunku do przedstawiciela państwa - polega na groźbie czy użyciu siły (przymus fizyczny czy psychiczny) wobec przedstawiciela państwa, wskutek czego składa on złe oświadczenie woli.
2. przymus w stosunku do państwa w postaci groźby czy użycia siły niezgodnego z zasadami prawa międzynarodowego określonymi w KNZ - ta dopuszcza sytuacje, kiedy przymus jest dozwolony (uzasadniony i konieczny) - art.53 Konwencji wiedeńskiej.
3. sprzeczność traktatu z normą zaliczaną do ius cogens - bezwzględnie obowiązującym, imperatywnym. Normy ius cogens przyjęte są przez społeczeństwo międzynarodowe jako całość, nie dopuszczają wyjątków, odstępstw, nie mogą być uchylane, a jedynie zastępowane przez normy o tym samym charakterze (np. nienaruszalność granic, przestrzeganie podstawowych praw człowieka itp.). Traktat, który jest zawierany nie może być sprzeczny z już istniejącą normą.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz