wykład - Nadzór finansowy i regulacje ostrożnościowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład - Nadzór finansowy i regulacje ostrożnościowe - strona 1 wykład - Nadzór finansowy i regulacje ostrożnościowe - strona 2

Fragment notatki:

Temat 4. Nadzór finansowy i regulacje ostrożnościowe.
Geneza powstania nadzoru finansowego, czuwającego nad bezpieczeństwem sektora bankowego, wywodzi się z przykrych doświadczeń Wielkiego kryzysu lat 30tych, a także takowe bezpieczeństwo zawsze leżało w centrum uwagi decydentów politycznych ze względu na konsekwencje społeczne. Cele działania nadzoru to:
Zapewnienie bezpieczeństwa środków pieniężnych zgromadzonych przez klientów w bankach (względy społeczne i polityczne)
Zapewnienie zgodności działalności banków z przepisami prawa (względy formalno-prawne) Trzy etapy życia banku:
Tworzenie banku, do czego potrzebna jest licencja i zgoda na rozpoczęcie działalności, chyba że jest to spółka-córka jakiegoś zagranicznego banku. Funkcjonowanie, które napotyka na wiele regulacji o charakterze ilościowym i jakościowym, mających na celu ograniczenie ryzyka podejmowanego przez banki w ramach swojej działalności
Kłopoty finansowe. Próba sanacji polegająca na ścieżce wychodzenia ze strat, poszukiwaniu inwestora strategicznego. Jeśli to się nie uda, następuje likwidacja (w przypadku posiadania wystarczających aktywów do pokrycia zobowiązań) lub upadłość (w przypadku niewypłacalności, kiedy to jest uruchamiany System Gwarantowania Depozytów). Możliwe jest też wprowadzenie przez nadzór Zarządu Komisarycznego, który staje się głównym organem decyzyjnym. Typy instytucji nadzorczych:
Solo - każdy segment rynku finansowego ma swój oddzielny organ nadzorczy
Mieszany (solo plus) - obejmujący swoim zakresem obok banków i inne instytucje finansowe, z wyłączeniem instytucji ubezpieczeniowych
Zintegrowany - jedna instytucja nadzorcza dla wszystkich segmentów rynku finansowego
Twin peaks - dwie instytucje o zróżnicowanym zakresie kompetencji, z czego jedna zajmuje się nadzorem ostrożnościowym nad cały systemem, a druga ochroną klienta oraz zgodnością z prawem W Polsce do września 2006 roku istniały 3 instytucje: Komisja Nadzoru Bankowego (sektor bankowy), Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (rynek kapitałowy, firmy inwestycyjne, TFI), Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (rynek ubezpieczeń i emerytalny).
Zintegrowanie instytucji nadzorczych w Polsce dobiegła końca 1 stycznia 2008 roku, jako Komisja Nadzoru Finansowego. W jej skład wchodzi 7 osób: przewodniczący i dwóch zastępców - powoływani przez Premiera, przedstawiciel NPB, Prezydenta oraz dwóch ministerstw (Spraw Instytucji Finansowych i Spraw Zabezpieczenia Społecznego).
Instrumenty w rękach nadzory:
Regulacje ostrożnościowe (prewencja)
Inspekcja na miejscu (kontrola)
Inspekcja zza biurka (kontrola)

(…)

… regulację biorąc pod uwagę próby ich omijania
Dialektyka regulacyjna wskazuje, że proces regulacji jest niekończącą się grą strategiczną między dwiema grupami graczy (regulatorami i regulowanymi), które wykonują przeciwne posunięcia.
Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego tworzy standardy nadzorcze i regulacyjne. Powstał w 1974 przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych i w jego skład aktualnie wchodzi 27…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz