Wykład - Moralność międzynarodowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Moralność międzynarodowa - strona 1

Fragment notatki:

Moralność międzynarodowa
→ jest to pewien system etyczny odnoszący się do zachowań społeczeństwa międzynarodowego, który oparty jest o przekonaniu powinności zachowania się w pewien sposób, ale nie łączy się z roszczeniem o takie a nie inne zachowania. Przez to wyegzekwowanie tych norm moralnych nie jest możliwe w drodze prawnej.
→ należy odróżnić ją od ocen; ma charakter obiektywny i mówi nam jakie zachowanie jest prawidłowe, godziwe, słuszne. → ma charakter autonomiczny → stosunek moralności do PM nie jest jasny. Niektórzy mówią, że PM jest wpisane w moralność międzynarodową.
Inni sądzą, że się przecinają, że część norm ma charakter wyłącznie moralny, inne wyłącznie prawny, ale istnieją normy jednocześnie będące normami moralnymi i prawnymi ;
→ PM czasami posługuje się pojęciami moralności, albo wręcz odsyła do nich, np. koncepcja słusznego rozwiązania ws. Morza, gdy chodzi o rozgraniczenie terytoriów i stref morskich państw.
→ klauzula Martensa z 1907 r. (zgodne z zasadami ludzkości i wymogami sumienia publicznego).
Jest to system etyczny, który odnosi się do zachowań społ. międzynarodowej oparty na przekonaniach powinności zachowania się w określony sposób, ale nie łączy się z roszczeniami tego względu (wyegzekwowanie norm nie jest możliwe na drodze prawnej). Ma charakter obiektywny, należy odróżnić od ocen. Ma charakter autonomiczny - mówi co jest słuszne i godne.
Różne koncepcje zależności prawa międzynarodowego i moralności międzynarodowej:
Prawo międzynarodowe wpisane w moralność
Prawo i moralność się przecinają = część wspólna, część moralna, część prawna
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz