Wykład - Max Weber

Nasza ocena:

3
Pobrań: 483
Wyświetleń: 2086
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Max Weber - strona 1 Wykład - Max Weber - strona 2 Wykład - Max Weber - strona 3

Fragment notatki:

Katolicki Uniwersytet Lubelski
Trzy typy prawomocnego panowania w teorii socjologii Maxa Webera
Marta Anczewska. Socjologia.
Lublin 2003
Spis treści:
Życie i twórczość Maxa Webera.
Główne teorie „jego” socjologii.
Definicja panowania.
Typy panowania prawomocnego.
I. Życie i twórczość.
Myślę, że określenie Maxa Webera jako tego, który wywarł ogromny i zasadniczo ważny wpływ na socjologię jako naukę nie będzie przesadą. Szacki nazywa go „uosobieniem socjologii jako takiej”, a w wielu pozycjach figuruje jako najbardziej wpływowy i aktualny z jej twórców. Coser dzieli socjologię na „przedweberowską” i „poweberowską”.
Urodził się 21 kwietnia 1864 roku w Erfurcie w Turyngii. Pochodził z niemiecko - angielskiej rodziny przedsiębiorców. Jego ojciec (także Max), był prawnikiem i politykiem, a dziadek radcą w berlińskim ministerstwie finansów. Matka pochodziła z wywodzącej się od hugenotów kalwińskiej rodziny Fallensteinów. Weber studiował prawo (w Heidelbergu, Starsburgu, Berlinie i Getyndze) jednocześnie uczęszczając na zajęcia z historii i ekonomii. Pracę doktorską na temat średniowiecznych stowarzyszeń handlowych obronił w roku 1889, a w 1892 habilitował się z prawa handlowego i rzymskiego. Marzył o karierze polityka, lecz droga naukowa, jaką obrał zmierzała raczej w stronę specjalizacji ekonomicznej. Świetnie rozwijającą się karierę (kolejne profesury) przerwała ciężka choroba nerwowa, w wyniku, której musiał zrezygnować z nauczania. Przez kolejne dziesięć lat pracował prywatnie, by po wojnie (w której brał udział jako organizator szpitali), wrócić do wykładania. Na krótki okres czasu objął katedrę socjologii na Uniwersytecie Wiedeńskim, lecz ostatecznie związał się z Uniwersytetem w Monachium.
Był wpływowy już za życia, a po śmierci uznany za jedną z największych postaci w historii socjologii. Krąg jego zainteresowań był niezwykle szeroki. Znany jako historyk, ekonomista, socjolog, religioznawca, a także metodolog humanistyki zajmował się także prawem i teorią polityki. Profesor uniwersytetów w Berlinie (1893), Fryburgu Bryzgowijskim (1894-1897), Heildelbergu (1897-1904), Monachium (1919-1920). Członek Verein für Sozialpolitik (od 1889). Jeden z założycieli Evangelisch-Soziale Verein (1890). Co ciekawe profesorem socjologii (w Monachium) został dopiero dwa lata przed śmiercią w roku 1920.


(…)

… kierujących naszym zachowaniem. Łączy się też z koncepcją typu idealnego, który tworzy się przez jednostronne wzmocnienia jakiegoś punktu widzenia na dany temat. Jego wkład do socjologii prawa to gruntowna analiza jego roli w tworzeniu gospodarki kapitalistycznej, podkreślająca walory konstrukcji prawniczych i sformalizowanych wzorów działania koniecznych dla ciągłości i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego…
teorii socjologicznych”; Warszawa 1975; str.539.
Kwaśniewicz W-red.; ”Encyklopedia Socjologii”; Warszawa 1981; str.327.
ibid.
Derczyński W.; ”Elementy teorii socjologicznych”; Warszawa 1975; str.542.
Derczyński W.; ”Elementy teorii socjologicznych”; Warszawa 1975; str. 545.
ibid.
ibid. Kwaśniewicz W.-red.; ”Encyklopedia Socjologii”; W-wa 1981; str.307.
1
3

… „rozpoznawane” było jako „obowiązujące od dawna”(przez władcę oczywiście). W ten sposób był on syty, a tradycja nienaruszona. Panowanie charyzmatyczne oparte na mocy uczuciowego oddania osobie pana oraz uznaniu dla jego niezwykłych talentów (in. wiara w charyzmat normodawcy). Na wstępie należy wyjaśnić, że potoczne znaczenie sformułowania „charyzmatyczny” nie pokrywa się z weberowskim rozumieniem tego terminu. W jego pracach oznacza on tyle, co „znajdujący uznanie”. Widzimy, więc że cechy i zachowanie osobnika obdarzonego charyzmą nie są tu jasno określone i w zasadzie wszystko, co wywołuje podziw i wybija się ponad przeciętność może go do tego grona kwalifikować. Świadczy o tym różnorodność przykładów i cech, zapewniających uznanie czystym typom tego rodzaju panowania. Są to m.in. prorocy - zdolności magiczne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz