To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nowa dychotomia (konflikt między partiami):
katastrofa Smoleńska - czynnik wpływający na podział sceny politycznej, przejaw post-polityki. Instrument organizujący naszą emocję.
Europa reagująca na kryzys - na ile jest w stanie zachować samodzielność, a na ile musi z niej zrezygnować. Nie można dopuścić do utraty tożsamości.
Podobieństwa między partiami:
-przechodzenie ludzi z partii do partii
Wyobrażenia sceny politycznej są kształtowane przez media. Scena polityczna wszędzie ulega uproszczeniu, w Polsce nie ma miejsca na prowadzenie polityki socjalnej.
MANKAMENTY ŻYCIA POLITYCZNEGO
Fatalna frekwencja. Dlaczego Polacy nie chcą uczestniczyć w życiu politycznym?
Nie jest to problem sprowadzający się do tego, że ranga ugrupowania rządzącego jest niewielka.
Skazanie na kulturę polityczną - problem ciągnący się od XIX w. Dewastacja postaw społecznych - społeczeństwo niczego nie może w sensie politycznym, niby może wpłynąć na zmianę sceny politycznej, ale okupione byłoby to kosztami.
Postawa apatii wynikająca ze świadomości, ze nic nie możemy. Odbierana jest wolność, ale za to daje bezpieczeństwo socjalne.
Cień PRL - przyzwyczajenie do minimum opieki jako rekompensaty za utratę wolności politycznej + dewastacja postaw społecznych
Społeczeństwo adaptuje się do tego, co daje ustrój. Wybory do polityki - targowisko „co się da”.
Fatalne przekonanie - partycypacja jest niepotrzebna. Demokracja sprowadza się do wrzucenia kartki, albo i nawet tego nie.
Czynniki psujące politykę:
-Bagaż PRL-owski - powinien się oddalać. Nie są w niego wyposażeni tylko ludzie pamiętający.
-Media - kreują obraz polityki który jest gorszy niż ona sama, wyostrzają wszystkie negatywy, karykatyzują, diagnozują intencje polityków jako te sprowadzone do interesów partyjnych lub jednostkowych, pokazują konflikty, akcentują język jakim klasa polityczna się komunikuje - scena ateistyczna, stworzona sama dla siebie.
-Postawa roszczeniowa
-Wyobrażenie polityki które kreują media
-Brak zakorzenienia partii w przestrzeni publicznej. -Mankament partycypacji obywatelskiej: uczestniczenie obywateli, ale nie jednostkowe, a masowe w określaniu i rozwiązywaniu swoich problemów.
Sytuacja ekonomiczna - nie jest jedynym warunkiem.
Przejawy zachowań, które mieszczą się w partycypacji:
-Referenda - jako wyraz bezpośredniej demokracji, przejaw rzeczywistej demokracji.
-Konsultacje społeczne - pytanie społeczeństwa o zdanie jeśli chce wprowadzic jakies zmiany, albo cos co ma wynikac ze strony społecznej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)