Wykład - kryteria wyodrębniania i cechy szczególne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - kryteria wyodrębniania i cechy szczególne - strona 1 Wykład - kryteria wyodrębniania i cechy szczególne - strona 2 Wykład - kryteria wyodrębniania i cechy szczególne - strona 3

Fragment notatki:

Formy państw; kryteria wyodrębniania, cechy szczególne
Forma państwa - to konstytucyjnie określony sposób organizacji życia politycznego i społecznego. Bardziej konkretnie, mamy na myśli sposób rządzenia w państwie.
Monarchia: forma rządów, w której reprezentantem władzy suwerennej jest monarcha (król, cesarz, sułtan, faraon, szach) sprawujący tę władzę w zasadzie dożywotnio, samodzielnie lub wraz z innymi organami państwa. Monarcha może uzyskać władze przez dziedziczenie lub wybór (monarchia elekcyjna). W monarchii absolutnej monarcha stał ponad prawem, mające pełnię władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Współcześnie w krajach cywilizacyjnie rozwiniętych występują monarchie parlamentarne, obowiązuje tam pisana bądź niepisana reguła „Krój panuje, ale nie rządzi” tzn. sprawuje główne funkcje - ceremonialno-reprezentacyjną, integracyjną, jako symbol jedności naród. Kompetencje monarchy w dużym stopniu przejęte zostały przez inne organy państwowe, jak parlament, rząd oraz niezawisłe sądy
Republika: to forma rządu, w której najwyższe organy wyłaniane są na określony czas w drodze wyboru. Organy te wybierane są przez ogół obywateli bądź przez specjalne kolegium wyborcze. Ze względu na relacje między głową państwa i szefem rządu oraz z uwagi na rodzaj procedury odpowiedzialności rządu wyróżnia się prezydialne i parlamentarne systemy rządów.
Prezydialny system rządów opiera się na tzw. zamkniętej egzekutywie, co oznacza, że funkcje głowy państwa i szefa rządu wypełnia ta sama osoba. Funkcjonowanie rządu jest niezależne od parlamentarnej większości. Głowa państwa nie można rozwiązać parlamentu.
Parlamentarny system rządów opiera się na tzw. podwójnej egzekutywie, tzn. na rozdzieleniu funkcji głowy państwa i szefa rządu.
Ze względu na relacje między głową państwa, a parlamentem i rządem można wyróżnić system parlamentarny, prezydencki, mieszany i parlamentarno-komitetowy.
System parlamentarny: opiera się na następujących zasadach:
-rząd jest powołany przez głowę państwa; król lub prezydent powołuje premiera, a następnie, na wniosek premiera, innych członków rządu
-rząd, aby móc działać, zabiega o zaufanie i poparcie parlamentu
-głowa państwa nie jest politycznie odpowiedzialna za swą działalność
-rząd ponosi solidarnie odpowiedzialność polityczną przed parlamentem za swoją działalność
-zarówno głowa państwa jak i członkowie rządu ponoszą odpowiedzialność konstytucyjną
System prezydencki: charakteryzuje się silną pozycją prezydenta
-prezydent jest równorzędnym z parlamentem reprezentantem narodu (wyłaniany w wyborach powszechnych)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz