Wykład- Konstytucja giętka i sztywna, Konstytucja mała i duża, Prowizorium konstytucyjne, Cechy szczególne konstytucji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 5054
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład- Konstytucja giętka i sztywna, Konstytucja mała i duża, Prowizorium konstytucyjne, Cechy szczególne konstytucji - strona 1

Fragment notatki:

Wykłady przeprowadzone przez dr hab. Michała Domagały z Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem notatki jest konstytucja. Plik zapisany jest w formacie .doc, zawiera 2 strony. Dokładna tematyka poruszana w notatce jest następująca: Konstytucja giętka i sztywna, konstytucja mała i duża, obowiązywanie małej i dużej konstytucji, prowizorium konstytucyjne, cechy szczególne konstytucji.

Konstytucja giętka i sztywna: Rozróżnienie opiera się na mocy prawnej konstytucji (miejsce w hierarchii), tryb zmiany konstytucji. Konstytucja sztywna - moc prawna jest nadrzędna, najwyższa, konsekwencją nadrzędności jest wymóg zgodności aktów niższej rangi z konstytucją. Tryb zmiany musi być szczególny. Muszą być spełnione szczególne wymogi (nie można jej zmienić ustawą). Konstytucja sztywna obowiązuje w większości państw. Słowa „sztywna” nie można rozumieć w sposób absolutny bo mimo wszystko można zmienić tę konstytucję, ale trzeba zachować specjalne wymagania. Konstytucja sztywna to np. konstytucja USA. Giętka - np. brytyjska, ponieważ jest niepisana, jej moc prawna jest taka sama jak moc zwykłej ustawy. Tę konstytucję można zmienić w zwykłym trybie (zwykłą ustawą). Konstytucja mała i duża: Kryterium tego podziału stanowi zakres treści, nazwy stanowią istotę tej różnicy. Mała- niepełna, reguluje tylko wybrane podstawowe instytucje ustroju zazwyczaj instytucje polityczne. Duża - pełna, reguluje wszystkie podstawowe instytucje ustroju państwa, ma określony cały tryb zmian, ustruj gospodarczy itp. Kiedy obowiązuje mała, a kiedy duża? Małe konstytucje zawsze poprzedzają uchwalenie dużej konstytucji, która zawsze pojawia się z pewnym opóźnieniem w stosunku do małej np. po I wojnie światowej konstytucja marcowa ostała uchwalona 3 lata po małej konstytucji (dekret Marszałka Piłsudskiego). Przygotowanie Dużej, pełnej konstytucji wymaga czasu, więc jeśli zachodzi potrzeba szybkiego uregulowania jakichś spraw państwowych to zostaje wydana mała konstytucja. Dekret Piłsudskiego zawierał zapis, że Marszałek będzie sprawował tymczasową najwyższą władzę w państwie, określono najważniejsze organy władzy, tryb uchwalenia konstytucji i to wystarczyło na ten krótki okres. Kiedy zebrał się Sejm Ustawodawczy wydał uchwałę (20 luty 1919r.) jako drugą małą konstytucję, która zmieniła nieco organy władzy. W 1944r. też była mała konstytucja, wydana przez KRN a pełną konstytucję wydano w 1947r. Kiedy rozpoczęły się zmiany w państwie w 1992r. też uchwalono małą konstytucję. Prowizorium konstytucyjne to okres obowiązywania małych konstytucji np. od 1989 do 1997r, najczęściej jest to czas określony orientacyjnie np. „do czasu zebrania Sejmu Ustawodawczego”
Pełne konstytucje są uchwalane na czas nieokreślony. Najdłużej obowiązującą konstytucją na świecie jest konstytucja USA. Przepisy w niej zawarte są bardzo ogólne więc łatwo zmienić ich interpretację co jest kluczem do jej długowieczności. W Polskiej konstytucji wszystko jest szczegółowo uregulowane (zapisany jest zakres kompetencji poszczególnych organów).

(…)

… jest niestabilny. Cechy szczególne konstytucji: Szczególna nazwa - jednocześnie jest tytułem i charakteryzuje tylko jeden akt normatywny, Szczególny tryb uchwalania - inaczej uchwala się konstytucję niż ustawy zwykłe (np. konstytucja może być uchwalona w drodze referendum). W niektórych państwach jest uchwalana przez konstytuantę, czyli zgromadzenie konstytucyjne. Najczęściej dla uchwalenia konstytucji wymagana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz