Wykład - Komisja TLC

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Komisja TLC - strona 1 Wykład - Komisja TLC - strona 2 Wykład - Komisja TLC - strona 3

Fragment notatki:

TLC - Tree Leader Commision - Komisja Trójstronna: triada - UE, NAFTA, Japonia i Tygrysy Azjatyckie; powstała w 1973 roku; pomysłodawcami byli Brzeziński i Kissinger; celem jest harmonizowanie stosunków politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych między trzema regionami mającymi stosunki gospodarki rynkowej - Europa Zachodnia, Ameryka Północna, Japonia; finansowana przez fundacje Forda, Rockefellera, General Election; formalne ustanowienie reguł gry w gospodarce światowej; liczba stałych członków od 200 do 320, na posiedzenia są zapraszani goście.
CFR - Counsil of Foreign Relations - Rada do spraw Stosunków z Zagranicą: powstała w 1921 roku; ogranicza się do Amerykanów; członkowie to ludzie z najwyższych stanowisk władz USA; jądrem naboru władz jest jedna z organizacji studenckich - Scull and Bonus - grupuje ludzi dobrze zapowiadających się; S&B→CFR→USA.
KOMITET 300 (Trzystu) - Wielka Brytania: powstała w XVIII wieku; związała się z globalnymi interesami Wielkiej Brytanii; członkami są również politycy USA; na posiedzeniach pojawiali się królowa Anglii, Holandii, Bush; celem jest nie dopuścić do konfliktów tych samych stron kulturowych.
Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) - Davos - miasto w Szwajcarii; jawne spotkania cykliczne, parę tysięcy ludzi; Kwaśniewski też tam się pojawiał; celem jest usuwanie nieporozumień i szeroko pojęta współpraca.
Gospodarcze Szczyty Ameryk: organizowane od 1994 roku; na drugim szczycie w 1998 roku padła propozycja utworzenia do 2005 roku organizacji gospodarczej obejmującej wszystkie Ameryki - Free Trade Areas of Americs albo American Free Trade Area - tak ma się nazywać.
ONZ
UNCTAD (United Nations Conference Trade) - w Sprawie Handlu i Rozwoju: członkami są państwa, nie osoby fizyczne; celem jest nadzorowanie i kształtowanie współpracy ekonomicznej, globalna gospodarka.
ECOSOC (Rada Gospodarcza i Społeczna) - kadencyjna (3 lata), członkami jest około 50 państw, reprezentują regiony; międzynarodowe stosunki ekonomiczne.
UNIDO - organizacja do spraw rozwoju przemysłowego.
FAO - wyżywienie i rolnictwo (Food Agriculture Organisation).
WTO (World Trade Organisation) - Światowa Organizacja Handlu: powstała 1994/1995 roku; tradycja okresu powojennego (GATT - General Agreement about Tax and Trade) - zasada niedyskryminacji i równości traktowania; reguła wolnego handlu (zasada redukowania barier w handlu międzynarodowym - np. redukcja ceł); regulacja negocjacji wielostronnych (prowadzenie naraz z wieloma państwami - RUNDY - to te sesje negocjacyjne, np. runda tokijska, urugwajska, ciągną się latami); dalej o WTO - warunkiem przyjęcia jest deklaracja o stosowaniu się do zasad GATTu; niedawno weszły Chiny; zastrzeżenia to: zbyt długie rundy, pomijanie istotnych problemów, np. energetycznych; że ton nadają jej USA, UE, Japonia, więc nie ma równości, choć to ONZ.


(…)

… (rozwiązuje spory inwestycyjne w skali globalnej). Stowarzyszone z WB: IFC (Międzynarodowa Korporacja Finansowa) - obsługa pożyczek dla prywatnych przedsiębiorstw w państwach rozwijających się; kredyty przyznawane na 7-12 lat, z 3 latami karencji; IDA (Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Rozwoju) - pożyczki w ostatniej instancji, kredyty dla państw w dramatycznej sytuacji gospodarczej - nawet do 40 lat, 10 lat karencji - czasem bez podatku.
Organizacje regionalne stymulujące rozwój gospodarczy: ADB (Afrykański Bank Rozwoju); IDB (Interamerican Development Bank) - Międzyamerykański; EBRD (Europejski Bank Rekonstrukcji i Rozwoju - cel po 1990 roku to wspieranie transformacji w państwach postkomunistycznych, ułatwienie procesu przejścia z gospodarki komunistycznej do rynkowej. W Europie jest też Europejski Bank Centralny - są mu podporządkowane, np. NBP, utracimy w UE prawo pieniądza, suwerenności.
BIS (Bank Rozrachunków Międzynarodowych) - od 1930 roku w Bazylei, prowadzi nadzór nad światowym systemem bankowym, stabilizacja, bez nieporozumień.
Klub Paryski - organizacja lub forum wierzycieli publicznych, banki państwowe.
Klub Londyński - zgromadzenie wierzycieli prywatnych, banki prywatne.
Organizacje państwowe…
…, ale się nie udało, USA chce być tu hegemonem.
CARICOM (Carabien Ass. Common Market) - wspólny rynek; 1957, ale też 1960 i 1961 - ratyfikacja; Kostaryka, Salwador, Gwatemala, Honduras, Nikaragua.
CACM - powstałe w 1972 roku; kolonie brytyjskie.
MERCOSUR - na wschodnim wybrzeżu, rynek południowy; Argentyna, Brazylia, Urugwaj, Paragwaj, Chile, Peru; rozmowy z UE na temat wspólnego handlu, ale przez kryzys w Brazylii…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz