Japoński cud gospodarczy - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 2170
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Japoński cud gospodarczy - wykład - strona 1 Japoński cud gospodarczy - wykład - strona 2 Japoński cud gospodarczy - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Japoński cud gospodarczy
(1954 - 1971)
i udział w nim państwa
Wstęp
Japonia wkraczała na drogę nowoczesnego rozwoju gospodarczego już w latach 1820-1830, a potem gwałtownie w czasie Restauracji Meiji po 1868 roku. To wydarzenie przyniosło nieoczekiwane polityczne i gospodarcze przemiany. W ciągu dwóch dziesięcioleci powstały zręby nowego systemu gospodarczego który w późniejszym okresie umożliwił Japonii spektakularny rozwój nazywany dziś „cudem gospodarczym”.
W mojej pracy postaram się pokazać jakie czynniki wewnętrzne i zewnętrzne miały decydujący wpływ na ten trwały i długo terminowy postęp. Pracę skonstruowałem tak aby jak najlepiej naświetlić sytuację gospodarczą i społeczną Japonii, co w dalszej części pracy wykorzystam do analizy czynników wpływających bezpośrednio na omawiany cud i rolę w nim państwa.
W pierwszym rozdziale skupie się na nowożytnej historii Japonii. Wydarzenia tamtego okresu miały swoje odzwierciedlenie w przebiegu awansu ekonomicznego.
Postaram się też pokrótce opisać charakterystyczne dla kultury japońskiej cechy charakteru i usposobienie a także pozaekonomiczne czynniki które bez wątpienia wpłynęły na charakterystykę japońskiego sukcesu
Drugi rozdział poświeciłem opisaniu natury japońskiego cudu. Wyjaśnię dlaczego wybrałem lata 1954 - 1971 jako granice tego okresu i dlaczego nie jest przesadne określenie „cud”.
Ważną role odegrały również czynniki ekonomiczne, nie związane bezpośrednio z działalnością rządu lub innych instytucji. Dlatego w kolejnym rozdziale zajmę się charakterystyką okresu tuż przed „cudem” i w czasie jego trwania. Postaram się przedstawić opis sytuacji ekonomicznej w kraju i na świecie. Jest to niezbędne aby zrozumieć wydarzenia okresu 1954- 1971, gdyż Japonia prowadziła aktywna politykę ekspansji na zagraniczne rynki zbytu.
W końcowym rozdziale spróbuje pokazać bezpośrednie narzędzia oddziaływania państwa na gospodarkę. Państwo i przedsiębiorstwa wspólnie wybierają gałęzie przemysłu rokujące szczególne nadzieje rozwojowe, a następnie wspierają je za pomocą rożnych narzędzi polityki fiskalno finansowej. Japoński rząd używał wszystkich współcześnie dostępnych narzędzi które jego zdaniem mogłyby pomoc we wzroście lub go stymulować.
Dziedzictwo historycz

(…)

… japońskich oraz korzystnych terms of trade. Przemysł ciężki i chemiczny był kluczem do cyklicznego zdecydowanego rozwoju gospodarki i nie tylko wzajemnie się wzmacniały i poszerzały popyt w całym kraju ale również stymulowały inne gałęzie przemysłu przez kształtowanie popytu.
Narzędzia oddziaływania państwa na gospodarkę
Współczesny interwencjonalizm państwowy obejmuje zarówno sferę alokacyjną opartą…
… wiążącej i tym się różnią od centralnego planowania w krajach socjalistycznych, ułatwiają za to planowanie indywidualnych decyzji.
Państwo japońskie nie wkracza w tradycyjny obszar działalności produkcyjno - handlowej. W dziedzinie finansów jego miejsce można określic terminem „gwaranta”.
Mimo że podstawowe środki na rozwój przemysłu pochodzą z banków komercyjnych to jednak Bank Japonii (BOJ) odegrał…
… rosnących rzeszy bezrobotnych z przeludnionych miast i wsi. Emigracja ze wsi miała być swego rodzaju substytutem reformy rolnej a osadnictwo w Mandżurii, Korei i innych krajach zapewnić dominację japońską oraz dopływ taniej żywności i rozwój krajowego przemysłu.
Próbując wyjaśnić źródła dynamiki rozwoju Japonii należy zwrócić uwage nie tylko na czynniki wewnętrzne ale również zewnętrzne. Sytuacja…
… się dochodu narodowego, wynikającej ze wzmożonej aktywności gospodarczej przy odbudowie kraju, ze zniszczeń wojennych lub w skutek amerykańskiej mobilizacji dla Wojny Koreańskiej. Z kolei rok 1971 oznacza koniec „cudu” wraz z pojawieniem się szeregu negatywnych zjawisk ekonomicznych o wymiarze światowym, takich jak zawieszenie wymienialność dolara na złoto, czy stagflacja w gospodarce światowej. Omawiany…
… tego sytuacja ekonomiczna. Analizując rozdysponowanie FLIP w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych widać, że średnio aż 23,6 % środków przeznaczane jest na rozwój kluczowych gałęzi przemysłu, natomiast 22,9% wydawane jest na finansowanie infrastruktury socjalnej.
W okresie powojennym gospodarka japońska obciążona była hiperinflacja. Aby zapewnić bezinflacyjny wzrost zastosowano dwie zasady: zrównoważonego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz