Kolizje ustawodawstw dotyczących obywatelstwa.
Możemy mieć do czynienia z dwojakiego rodzaju zbiegiem ustaw dotyczących obywatelstwa:
Zbieg pozytywny - oznacza, ze osoba nabywa więcej niż jedno obywatelstwo, przy czym dzieje się to w sytuacji, w której osoba, której dotyczy zasada krwi urodziła się w państwie, gdzie stosuje się zasadę ziemi (np. Jeśli dziecko Polaków urodzi się w Argentynie, USA). Zbieg ów może mieć miejsce także w przypadku, w którym osoby nie utraciły swojego obywatelstwa, chociaż nabywają nowe.
Zbieg negatywny - w przypadku takiego zbiegu ustaw dotyczących obywatelstwa osoba nie nabywa obywatelstwa i staje się bezpaństwowcem. Np. jeśli ustawa argentyńska przewidywałaby nabycie obywatelstwa tylko zgodnie z zasadą ziemi, a dziecko argentyńskie urodziłoby się w Polsce, nie nabyłoby wówczas żadnego obywatelstwa. Zbieg negatywny może mieć także miejsce w przypadku, gdy osoba zostanie pozbawiona obywatelstwa lub się go zrzeknie i nie nabędzie automatycznie nowego obywatelstwa.
Bezpaństwowcy są to więc osoby nie posiadające żadnego obywatelstwa W zakresie bezpaństwowców wydano dwie istotne konwencje:
Konwencja dotycząca statusu osób nie mających obywatelstwa z 1954 r. - Konwencja dotycząca ograniczenia bezpaństwowości z 1961 Polska nie jest stroną tych konwencji
W Polsce status bezpaństwowców nie różni się od statusu cudzoziemców. Bezpaństwowcy (tak jak uchodźcy) mają dokumenty podróży
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)