Wykład - Kanały międzynarodowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 938
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Kanały międzynarodowe - strona 1

Fragment notatki:

Kanały międzynarodowe. Kanały: Sueski, Panamski, Kiloński.
Kanał - sztuczne połączenie obszarów morskich, otwartych dla żeglugi międzynarodowej.
Prawnomiędzynarodowy status mają:
a) kanał Sueski
b) kanał Panamski
c) kanał Kiloński
Kanał Sueski:
Łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym
Status prawny kanału sueskiego reguluje traktat z 1888 r. zawarty w Konstantynopolu. Dostał dopuszczony do wolnej żeglugi (pełna wolność żeglugi) również w czasie wojny. Okręty nieprzyjacielskie powinny przepływać w odstępie 24 godzin. W 1956 r. pojawiły się trudności związane z nacjonalizacją Towarzystwa Kanału Sueskiego, jednak nadal utrzymywano reżim prawny z 1888 r.
Kanał Panamski:
Łączy Ocean Spokojny z Oceanem Atlantyckim, znajduje się w Panamie.
Początkowo jego status regulowano dwoma porozumieniami: z 1901 (USA i Wielka Brytania) i z 1903 (USA i Panama). Przy budowie kanału zmarło na skutek malarii 30 tys. Osób. USA uzyskały prawo do 10 - milowej strefy kanału, następnie miały prawo do swobodnej żeglugi i obrony. Przepływ przez kanał panamski jest kosztowny (nawet do 160 tys. USD). Wybudowano specjalne śluzy dla wyrównania różnic poziomów (26 m). Nowe porozumienie zawarto w 1977 r. USA musiały się wycofać z kanału z końcem 1999 r.
Kanał Kiloński:
Łączy Morze Północne z Morzem Bałtyckim (alternatywa dla cieśnin duńskich). Ma znaczenie strategiczne. Początkowo był kanałem wewnętrznym Niemiec. Umiędzynarodowiono go w traktacie wersalskim. Wolność żeglugi zagwarantowano dla państw będących w stanie pokoju z Niemcami. W 1936 r. Niemcy wypowiedziały traktat z 1919 r. Obowiązywanie traktatu przywrócono po II Wojnie Światowej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz