Wykład - interwencje radzieckie na Węgrzech

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - interwencje radzieckie na Węgrzech - strona 1 Wykład - interwencje radzieckie na Węgrzech - strona 2 Wykład - interwencje radzieckie na Węgrzech - strona 3

Fragment notatki:

INTERWENCJE RADZIECKIE NA WĘGRZECH, W CZECHOSŁOWACJI, W AFGANISTANIE
WĘGRY
Na Węgrzech destalinizacja następowała od 1953 r. Premierem pod presją ra­dziecką został Imre Nagy, który podjął drobne reformy w państwie. Pod wpły­wem krytyki w 1955 r. został odsunięty od władzy. Po przetasowaniach na naj­wyższych szczeblach władzy przez kraj zaczęły się przetaczać liczne demonstracje demokratyczne, powstawać kluby dyskusyjne, powszechnie domagano się demo­kracji. 23 października 1956 r. demonstracja solidarności z Polakami przekształ­ciła się w węgierskie powstanie zbrojne. Powszechnie domagano się wycofania wojsk radzieckich z kraju i pełnej suwerenności. W nocy Komitet Centralny Węgier­skiej Partii Pracujących powołał Komitet Wojskowy, premierem został ponownie Imre Nagy. Sekretarzem partii Janos Kadar. Mimo ogłoszenia stanu wyjątkowego, w czasie walk powstańczych w dniach 23-28 października na ulicach Budapesz­tu zginęło i odniosło rany wielu ludzi. W końcu miesiąca wojska radzieckie opu­ściły miasto. ZSRR ogłosił dokument przyznający każdemu państwu prawo do samostanowienia i suwerenności.
We władzach rozpoczęły się zmiany - utworzono Tymczasowy Komitet Za­rządzający Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, do rządu powołano umiarkowanych polityków. 31 października Węgry opuściły Układ Warszawski ogłaszając neutralność.
Na Węgrzech w początkach listopada 1956 r. zapanował chaos. Ustęps­twa radzieckie miały jedynie charakter doraźny i chwilowy. Po konsultacjach Chruszczowa i innych przywódców radzieckich z przywódcami państw komuni­stycznych w początkach listopada podjęto decyzję o interwencji. Na Węgrzech, z inicjatywy ambasadora ZSRR Jurija Andropowa, 1 listopada część członków nowej partii socjalistycznej z Janosem Kadarem na czele dokonała secesji, two­rząc Węgierskie Rewolucyjne Centrum - powołanie Węgierskiego Rewolucyjne­go Rządu Rnbotniczo-Chłopskiego. Nielegalny rząd Kadara zwrócił się do Mos­kwy z prośbą o interwencję. 4 listopada na Węgry ruszyły wojska radzieckie. W wyniku zaciętych walk do 11 listopada zginęło wielu uczestników zajść, Nagy schronił się w ambasadzie jugosłowiańskiej, a kardynał Midszenty w ambasadzie USA. Ponad 200 tys. Węgrów udało się na emigrację.
Po zdławieniu rewolucji rozpoczęły się procesy polityczne i zwalczanie „kontr­rewolucji". W związku z pojawieniem się na forum międzynarodowym kryzysu sueskiego i wojny arabsko-izraelskiej państwa zachodnie nie interweniowały, a naciski międzynarodowe nie odniosły żadnego skutku. Interwencja radziecka zniechęciła do Moskwy wielu przywódców komunistycznych i stała się pośred­nią przyczyną rozłamów w ruchu komunistycznym w świecie. Na Węgrzech roz­poczęły się prawie dyktatorskie rządy Janosa Kadara i jego ekipy.


(…)

… nie interweniowały, a naciski międzynarodowe nie odniosły żadnego skutku. Interwencja radziecka zniechęciła do Moskwy wielu przywódców komunistycznych i stała się pośred­nią przyczyną rozłamów w ruchu komunistycznym w świecie. Na Węgrzech roz­poczęły się prawie dyktatorskie rządy Janosa Kadara i jego ekipy.
PRASKA WIOSNA" 1968
Czechosłowacka Republika Socjalistyczna (od 1960 r.) była państwem z mo­nopartyjnym…
… demokratycznych. W zamian na stanowiskach pozostali przy­wódcy „praskiej wiosny".
Społeczność międzynarodowa jedynie słownie potępiła agresję wojsk państw komunistycznych. We wrześniu 1968 r. sekretarz generalny KC KPZR Leonid Breżniew uznał, że ZSRR ma prawo interwencji we własnej strefie wpływów ­doktryna Breżniewa.
W konsekwencji zdławienia czeskiej rewolucji anulowane zostały reformy demokratyczne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz