To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
INTERWENCJA AMERYKAŃSKA W PANAMIE PANAMA
Republika Panamy - państwo w Ameryce Środkowej nad Atlantykiem i Pacyfikiem graniczące z Kolumbią i Kostaryką. Powierzchnia: 77082 km kwadratowych (łącznie ze strefą kanału). Stolica: Panama City. Pod względem administracyjnym kraj podzielony jest na 9 prowincji i 3 indiańskie kręgi autonomiczne. Większą część kraju zajmują góry i wyżyny. Najwyższe szczyty: Chinqui - 3478 m n.p.m., Santiago - 2826 m n.p.m., na wybrzeżach niewielkie mielizny.
Klimat równikowy, wilgotny. Około 80% terytorium Panamy porośnięte jest gęstymi tropikalnymi lasami, występuje duża liczba rwących rzek i bystrych górskich potoków.
Najwyższa gęstość zaludnienia w strefie kanału i na równinach nadmorskich. Podstawą panamskiej gospodarki jest działalność związana z obsługą kanału oraz licznych banków międzynarodowych, których filie zlokalizowane są w stolicy. Przemysł słabo rozwinięty. Największym obszarem przemysłowym jest strefa wolnocłowa w porcie Colon, gdzie znajduje się kilkaset zakładów należących do firm zagranicznych produkujących wyroby elektroniczne i konfekcję. Ziemie uprawne zajmują około 10% powierzchni kraju, a uprawia się głównie artykuły eksportowe: banany, trzcinę cukrową oraz kawę. Istotną rolę gospodarczą odgrywa rybołówstwo - Panama jest jednym z głównych światowych eksporterów krewetek. Złoża rud miedzi i węgla kamiennego nie są eksploatowane, wydobywa się jedynie niewielkie ilości złota. Panama jest republiką prezydencką, władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Ustawodawcze złożone z 65 deputowanych wybieranych w głosowaniu powszechnym na 5 lat. Prezydent powołuje rząd, a wojskowych obowiązuje zakaz uczestnictwa - zarówno biernego jak i czynnego - w wyborach.
PANAMA - RYS HISTORYCZNY
W czasie panowania hiszpańskiego terytorium dzisiejszej Panamy wchodziło początkowo w skład wicekrólestwa Nowej Hiszpanii, zaś od roku 1717 było częścią wicekrólestwa Nowej Grenady. Po upadku hiszpańskiego imperium kolonialnego Panama znalazła się w granicach Wielkiej Kolumbii (od 1830 r. Republika Kolumbii). Znacznie Panamy wzrosło poważnie po zbudowaniu w latach 1850 - 55 linii kolejowej łączącej Morze Karaibskie z Oceanem Spokojnym oraz po rozpoczęciu w 1881 roku budowy kanału nazwanego później „panamskim”. Początkowo kanał budowało kierowane przez F. Lessepsa Konsorcjum Francuskie, lecz po jego bankructwie w 1889 r. inwestycje przejęli Amerykanie. W wydarzeniu tym szukać należy genezy niepodległej Panamy. Po odrzuceniu przez władze kolumbijskie proponowanego przez USA traktatu dzierżawnego (za odstąpienie na 100 lat pasa ziemi o szerokości 8 km, Kolumbia otrzymać miała 10 mln USD opłaty jednorazowej oraz 250 tys. opłaty rocznej), Waszyngton udzielił poparcia separatystom panamskim. Doprowadziło to do zrzucenia prze prowincję zwierzchności Bogoty.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)