Wykład - Inflacja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Inflacja - strona 1 Wykład - Inflacja - strona 2 Wykład - Inflacja - strona 3

Fragment notatki:

Inflacja
(…)
Inflacja jest zjawiskiem gospodarczym, które przejawia się trwałym wzrostem ogólnego poziomu cen w określonym czasie. Wzrost ogólnego poziomu cen wiąże się faktem iż nie wzrasta cena pojedynczego towaru, lecz wzrasta średnia warzona wszystkich cen traktowanych łącznie. Zjawisko to nie opisuje krótkoterminowych wahań cen.
Inflacja jest to proces wzrostu cen, który powoduje niekontrolowane i nieakceptowane społecznie zmiany proporcji podziału dochodu narodowego. Stopień nasilenia inflacji określa stopa inflacji wyrażająca procentach wzrost poziomu cen w okresie badanym w stosunku do okresu przyjętego przez ustawę. Zjawisko inflacji mierzy się poprzez ustalanie indeksu cen produktu narodowego brutto oraz rocznej stopy inflacji.
Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI)
Opiera się go o zasób dóbr konsumpcyjnych i usługowych i nie obejmuje on wszystkich cen i usług. Na jego treść składają się podstawowe produkty. Deflator produktu narodowego brutto
Korektor, wskaźnik cen dla całości produktu narodowego brutto. Jest to stosunek PNB do rPNB. Deflator w mierzeniu inflacji obejmuje wszystkie ceny dóbr usług wchodzących do PNB. Wskaźnik cen hurtowych
Wskaźnik cen zbytu, stosuje się go domierzenia poziomu cen w miejscu pierwszej sprzedaży. Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu. Rodzaje inflacji
Inflacja pełzająca: ceny rosną umiarkowanie, przyjmuje się, że jest to wzrost do 5% rocznie. Ni powoduje zakłóceń przebiegu procesów gospodarczych i podlega kontroli. Jest ona charakterystyczna dla państw harmonijnie rozwijających się, bardzo często traktowana jest, jako przez kreatorów polityki gospodarczej, jako łagodny środek nakręcania polityki gospodarczej.
Inflacja krocząca: umownie przyjmuje się, że ma miejsce wzrost cen od 5-10% rocznie, gdy oczekiwania inflacyjne wywołują określone zachowania podmiotów gospodarczych, wspomagające ten proces, przy czym zaczyna się ona wymykać spod kontroli. Jest ona charakterystyczna dla państw, które po okresie ciągle przyśpieszającego wzrostu gospodarczego osiągają okres stabilizacji tego tępa, ale nadal jest ono wysokie. Inflacja galopująca: przyjmuje się, że dotyczy wzrostu cen w granicach od 10-100% rocznie i powoduje ona narastanie zakłóceń przebiegu procesów gospodarczych, osłabia ona również systemy motywacyjny w rezultacie zahamowuje wzrost gospodarczy i jest bardzo trudna do opanowania przez państwo, najczęściej występuje w krajach gospodarczo słabo rozwiniętych, które wkraczają na drogę przyśpieszonego wzrostu gospodarczego, ale może występować w krajach lepiej rozwiniętych. Hiper inflacja: przyjmuje się, że dotyczy wzrostu powyżej 100% rocznie. Natężenie procesów inflacyjnych uniemożliwia prowadzenie racjonalnej gospodarki, przez niemożność prowadzenia rachunku gospodarczego, planowanie inwestycji, nieskuteczności llanos motywacyjnych, Mozę ona prowadzić do anarchizacji życia społecznego i jest ona charakterystyczna dla państw słabo rozwiniętych oraz dla państw wyniszczonych wojną.

(…)

… wzdłuż krzywej phillipsa. Sugerowała ona, więc wybranie kombinacji inflacji i bezrobocia, którą można by uznać za najbardziej dogodną/optymalną. Stagflacja i slumpflacja - jednocześnie wysokie bezrobocie, inflacja i recesja. Teoria naturalnej stopy bezrobocia (Milton)
Stwierdził, że w gospodarce istnieje naturalny poziom bezrobocia i jest ono dobrowolne lub frykcyjne i nie można go obniżyć do poziomu…
… i podniesienie podatków. Przekonanie związków zawodowych, aby ich żądania poziomu płac nie przekraczały. Bank Centralny kreuje ilość pieniądza na rynku poprzez wysokość stopy procentowej, stopę rezerwy (…) oraz kupno i sprzedaż papierów wartościowych - niskie stopy procentowe banku centralnego (zachęta do inwestycji) Inflacja bezrobocie
Krzywa Phillipsa
Ilustruje ona tezę, że pomiędzy tempem wzrostu płac…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz