Wykład - historia administracji II RP

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - historia administracji II RP - strona 1 Wykład - historia administracji II RP - strona 2

Fragment notatki:

II RP
Po 1918 roku, to jest po odzyskaniu niepodległości, rozważano formy przyszłej administracji. Prawica polska proponowała poprzez administrację na systemie centralistycznym, a samorząd terytorialny, podobnie jak we Francji, miał mieć ograniczone znaczenie.
Obóz lewicy z kolei proponował wzorce bolszewickie w formie rad delegatów.
Trzecią koncepcję wysuwali socjaliści, by polską administrację terytorialną oprzeć na szerokim samorządzie terytorialnym.
Kwestie samorządu terytorialnego normowała konstytucja marcowa z 17 marca 1921 roku. Jeden z pierwszych artykułów stwierdzał, że RP opiera swój ustrój na zasadzie szerokiego samorządu terytorialnego, przekaże przedstawicielom samorządu właściwy zakres ustawodawstwa.
Jednak w rzeczywistości nie wprowadzono wyżej wymienionego szerokiego samorządu terytorialnego.
Dopiero w marcu 1933 roku uchwalono ustawę o zmianie ustroju samorządu terytorialnego.
Wprowadzono podział za zarządy gminne i miejsce. W powiatach powstały wydziały powiatowe. Na czele samorządu gminnego stał wójt; miejskiego burmistrz albo prezydent, co zależnie było od wielkości miasta.
Na czele samorządu powiatowego stał starosta.
Nie utworzono natomiast samorządu wojewódzkiego mimo, że ustawa o takiej formie samorządu mówiła.
W szczególny sposób zarządzany był Śląsk - województwo śląskie.
Od 1920 roku Śląsk był obdarzony autonomią, co było efektem oddziaływań mocarstw zachodnich troszczących się o ludność niemiecką na Śląsku. Ludność województwa wybierała Sejm Śląski, który miał prawo wydawania ustaw w zakresie administracji i podatków. Bez zgody Sejmu Śląskiego Sejm RP nie miał prawa wprowadzić postanowień prawnych. Prawo wprowadzane w województwie śląskim przez Sejm Polski musiało obowiązywać również na innych ziemiach polskich. Organem wykonawczym Sejmu Śląskiego była rada wojewódzka, której z urzędu przewodniczył wojewoda.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz