Wykład - higiena głosu nauczyciela

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - higiena głosu nauczyciela - strona 1 Wykład - higiena głosu nauczyciela - strona 2 Wykład - higiena głosu nauczyciela - strona 3

Fragment notatki:

HIGIENA GŁOSU NAUCZYCIELA
Podstawową rzeczą w profilaktyce narządu głosu jest stosowanie poprawnej emisji(wydobycie głosu na zewnątrz), jednak umiejętne nawyki wydobywania dźwięku nie dają nam zabezpieczenia przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nasz głos. Oprócz zagrożeń wirusowych czy bakteryjnych, na narząd głosu negatywny wpływ ma wiele czynników w znacznym stopniu od nas zależnych.
Wśród czynników wpływających znacząco na naszą kondycję głosową podstawową rzeczą jest środowisko zewnętrzne, w którym pracujemy. Obliczono, że podczas dwugodzinnej mowy człowiek wykonuje około 1440 oddechów. Naturalny oddech odbywa się przez nos, co zapewnia oczyszczenie, ogrzanie i nawilżenie powietrza. Natomiast w czasie fonacji często wciągamy powietrze przez usta. Do gardła dostaje się wówczas powietrze o temperaturze i wilgotności zewnętrznej. Dlatego też konieczna jest dbałość, by otoczenie, w którym pracują nauczyciele posiadało optymalne parametry.
1.WILGOTNOŚĆ - Cały narząd głosowy wyścielony jest delikatną błoną śluzową. Podczas pracy głosem, a co za tym idzie, przy przechodzeniu powietrza, krtań jest szczególnie narażona na wysuszenie. W pomieszczeniach, w których głos wykorzystywany jest zawodowo optymalną temperaturą jest 20o C, a wilgotność powinna wynosić 60-70%. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami rzadko przekracza 45%, podczas gdy okres grzewczy trwa 7-8 miesięcy. Stosowanie zbiorników z wodą lub mokrego ręcznika podnosi wilgotność powietrza tylko o kilka procent, dlatego też dla higieny pracy głosu wskazane są nawilżacze. Przy złej wilgotności powietrza zalecane jest również popijanie w czasie pracy głosem napojów (niegazowana woda lub herbata ze ślazu lub rumianku).
2.TEMPERATURA- Powietrze przy fizjologicznym procesie oddychania dociera do krtani mając temperaturę około 32-34o c. Temperatura zewnętrzna znacznie niższa(zwłaszcza minusowa) jest dla naszej krtani szokiem. Zatem, używanie naszego głosu w niskiej temperaturze powinno ograniczać się do minimum.
3.ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA- Wysoki poziom kurzu lub innych zanieczyszczeń wpływa bardzo niekorzystnie na narząd głosu. Kurz osadza się na błonie śluzowej, powodując podrażnienie, a co za tym idzie chrząkanie czy odruch kaszlu, który jest bardzo szkodliwy dla strun głosowych. Również nikotyna powoduje niekorzystne przekrwienie śluzówki, dlatego osoby pracujące głosem powinny unikać przebywania w pomieszczeniach zadymionych.
4.HAŁAS-Wysoki poziom hałasu powoduje zwiększania głośności w czasie fonacji. Chociaż w chwili głośnego mówienia nie odczuwamy specjalnych dolegliwości objawy zmęczenia głosu pojawiają się później. Łączy się to z niepotrzebną pracą przeciążającą aparat głosowy, natomiast zasada, którą należy przestrzegać to: „Unikać zbędnych obciążeń dla głosu”.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz