To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Gałęzie prawa
Przez gałąź prawa rozumie się ukształtowany historycznie kompleks norm prawnych, regulujących określoną kategorię stosunków społecznych.
Prawo publiczne: prawo konstytucyjne - obejmuje normy prawne ustalające podstawowe zasady ustroju politycznego i społecznego, strukturę i zasadę działania aparatu państwowego, prawa i wolności obywateli, a także zasady prawa wyborczego.
prawo administracyjne - konkretyzuje postanowienia prawa konstytucyjnego o określa szczegółowe zasady organizacji i działania organów administracji rządowej i samorządowej, ich strukturę oraz stosunki tych organów z obywatelami państwa. Normuje ono zarówno działalność władczą (zarządzanie), jak i gospodarczą. W ramach tego prawa wyodrębnia się m.in. prawo górnicze, wodne, morskie, łowieckie itp. W ramach prawa administracyjnego można wyróżnić prawo finansowe, które składa się z norm regulujących gospodarkę pieniężną państwa
prawo karne - jest to dyscyplina, która opisuje jaka jest reakcja państwa na popełnienie przestępstwa. Podstawowym aktem prawnym w tym zakresie jest kodeks karny (przepisy materialne), który składa się z trzech części: ogólnej, szczególnej (rozdziały z opisem poszczególnego rodzaju przestępstw) i wojskowej. Zasady postępowania zawarte są w prawie karnym procesowym no. kodeksie postępowania karnego (przepisy formalne).
prawo cywilne to zespół norm regulujących stosunki majątkowe i niemajątkowe między równorzędnymi podmiotami prawa.
Nie jest gałęzią prawa polskiego prawo międzynarodowe publiczne, które zawiera system norm prawnych regulujących stosunki wzajemne między państwami.
Źródła prawa
Przyjmuje się, że źródła prawa to akty prawotwórcze, poprzez które odpowiednie organy państwowe nadają moc obowiązującą normom generalnym i abstrakcyjnym. Charakter taki ma tylko wola państwa objawiona w przewidzianej prawe, formie i we właściwym trybie. Nie każdy organ państwa jest upoważniony do tego, aby stanowić bądź uznawać normy prawnie obowiązujące. Prawo stanowione obejmuje normy prawne powstające w wyniku stanowienia kompetentnego organu państwa. Formą stanowienia jest także współstanowienie, czyli utworzenie prawa we współdziałaniu przez dwa organy państwowe. Normy prawne mogą także powstawać w wyniku uznania przez państwo jakiejś istniejącej normy. Akt ten składa się z dwóch elementów: z aktu aprobaty danej normy i aktu przyjęcia jej do zespołu norm prawnych. Uznanie nie stwarza normy, powoduje jedynie to, że istniejąca już norma zmienia swój charakter, stając się normą prawa.
Odmienne od prawa stanowionego jest
(…)
… do wydawania rozporządzeń wykonawczych w Polsce posiadają: Prezydent, Prezes Rady Ministrów, Rada Ministrów, ministrowie, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Uchwały - mogą być podejmowane tylko przez organy kolegialne. W Polsce kompetencje do ich podejmowania mają Sejm, Senat, Rada Ministrów, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Uchwały Sejmu mają dwojaki charakter. Te z nich, które zawierają powszechnie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)