Wykład - Franz Joseff Strauss i jego koncepcja zjednoczenia Niemiec i Europy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Franz Joseff Strauss i jego koncepcja zjednoczenia Niemiec i Europy - strona 1 Wykład - Franz Joseff Strauss i jego koncepcja zjednoczenia Niemiec i Europy - strona 2

Fragment notatki:

Franz Joseff Strauss i jego koncepcja zjednoczenia Niemiec i Europy:
Czołowy polityk związany z CSU, która zrzesza przede wszystkim bawarskich katolików, bogatych bawarskich chłopów, właścicieli bawarskich przedsiębiorstw, m. in. BMW. Zrzesza również protestantów. Strauss, podobnie jak inni politycy zachodnioniemieccy, dążył do europeizacji problemu niemieckiego, co oznaczało wykorzystanie integracji Europy do zjednoczenia Niemiec. Uważał, że Niemcy z racji położenia geograficznego i zamożności mają wszelkie warunki do odegrania pierwszoplanowej roli w zjednoczonej Europie. W takiej Europie Niemcy zajmą odpowiednią pozycję polityczną. Był zwolennikiem militaryzacji Niemiec.
Strauss uważał, że Niemcy muszą znaleźć taką formułę polityczną, która zjednałaby im sojuszników w Europie w celu zmiany granic w Europie Środkowej. Pokojowe zjednoczenie Europy mogło umożliwić ten niemiecki cel. Zdawał sobie sprawę, że odbudowa Niemiec w starym stylu, o charakterze narodowym, nie daj Bóg nacjonalistycznym, jest niemożliwa.
Strauss był przeciwny również jakimkolwiek uwarunkowaniom odrodzenia się niemieckiego nacjonalizmu. Otwarcie stwierdzał, że nikt w Europie nie pragnie zjednoczenia Niemiec.
Europa boi się również odrodzonego niemieckiego potencjału militarnego i kulturowego (w RFN żyło 60 mln i w NRD 17 mln Niemców). Zatem tylko zintegrowana Europa może rozwiązać problem zjednoczenia Niemiec. Może to doprowadzić do sytuacji, że sfederowana Europa przyjmie zjednoczone Niemcy bez konieczności rezygnowania z niemieckich praw.
W zjednoczonej Europie wszystkie państwa powinny zrezygnować ze swej suwerenności.
Był przeciwny zbiorowemu systemowi bezpieczeństwa w Europie, ponieważ taka decyzja przekreśli nadzieję na zmianę granic. Jeśli Europa Zachodnia się zjednoczy, będzie ona oddziaływać na Europę Wschodnią, umożliwiając rozwiązanie problemu niemieckiego. „Tylko wtedy możemy pozostać Niemcami, jeżeli staniemy się Europejczykami” - twierdził Strauss.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz