To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
integracja europejska w myśli politycznej chadecji:
Chadecja doskonale wykorzystywała wszelkie tendencje w polityce międzynarodowej. Przyszłość upatrywała w zjednoczonej Europie Zachodniej, w której nie byłoby narodowych państw.
Chadecja stała na stanowisku najpierw integracja Europy, później zjednoczenie Niemiec.
Zjednoczenie Europy stawiało pod znakiem zapytania demontaż maszyn niemieckiego przemysłu, zajęcie Zagłębia Shaary i inne plany umiędzynarodowienia Zagłębia Ruhry.
Hasłem CDU/CSU w latach 40-tych było „Niemcy pozostają naszą ziemią ojczystą” (Heimatland), ale Europa powinna zostać naszą ojczyzną.”
W 1949 roku w czasie kampanii wyborczej chadecja posługiwała się hasłami „jesteśmy zdecydowanymi Europejczykami” lub „Niemcy w Europie”.
Adenauer uważał, że Niemcy w pełni zaaprobują zintegrowaną Europę, jeśli będą mogli wpływać na jej rozwój.
Adenauer krytykował hasło ponownego zjednoczenia Niemiec, bo to miało oznaczać: a) Niemcy w granicach z 1871 roku (cesarstwa niemieckiego); niemieckiego) w granicach Republiki Weimarskiej; c) w granicach III Rzeszy czy granicach Wielkiej Rzeszy po 1938 roku.
Chadecja i Adenauer uważali, że czas wojny się skończył. Niemcy zajmują coraz bardziej eksponowane miejsce w rodzinie narodów. Tak duży naród jak Niemcy nie mogą być Pariasem historii światowej.
Adenauer był przekonany, że wschodnie ziemie Niemiec są na długo stracone dla Niemiec, a poza tym są one z duch niemieckiego obce, pruskie i ewangelickie.
Chadecja i Adenauer uważali, że odzyskać niemiecki wschód i Berlin można tylko poprzez zjednoczoną Europę. Problemowi niemieckiemu zaczęto nadawać wymiar europejski. Była to tzw. europeizacja problemu niemieckiego. Mówiono o łączności interesów niemieckich i europejskich, m. in. jako najlepsza broń przeciw rozszerzającemu się komunizmowi.
Adenauer często używał stwierdzenia, że podział Niemiec jest efektem podziału Europy, dlatego zjednoczenie Europy jest drogą do zjednoczenia Niemiec. Odwoływał się również do faktu, że społeczeństwo zachodnioniemieckie myśli kategoriami zachodnioeuropejskimi.
Jakob Kaiser, przywódca berlińskiego CDU, widział przyszłe Niemcy jako neutralne politycznie i militarnie, które powinny zająć w Europie pozycję poza blokową.
Niemcy powinny stanowić syntezę wschodu i zachodu - coś na wzór pomostu. Ten punkt widzenia zdecydowanie był odrzucany przez chadecję Adenauera.
Jeszcze z czasów po I wojnie światowej Adenauer był zwolennikiem dalekosiężnej współpracy niemiecko - francuskiej, nawet za cenę przekazania Francuzom spornych terenów. Ten punkt widzenia Adenauer zachował po II wojnie światowej uważając, że współpraca francusko - niemiecka będzie podstawą zintegrowanej Europy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)