Wykład - Nota Stalina

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Nota Stalina - strona 1

Fragment notatki:

Nota Stalina - 10 marca 1952 roku..
Adenauer nie wyobrażał sobie, żeby Niemcy były neutralne. Nie brakowało głosów, które Adenauera usprawiedliwiały. Brzmiały one, że ani USA, ani Wielka Brytania nie były zainteresowane propozycją Stalina.
23 października 1954 roku w Paryżu zostały podpisane tzw. protokoły paryskie lub „układ niemiecki” z mocarstwami zachodnimi, które przyznawały RFN suwerenności.
W tej sytuacji ZSRR w styczniu 1955 roku ponowił propozycję zjednoczenia Niemiec w zamian za nieratyfikowanie protokołów paryskich.
Adenauer od początku swojej działalności politycznej uważał, że droga do zjednoczenia Niemiec prowadzi przez zjednoczenie Europy Zachodniej. Często powtarzał, że niemieckie ziemie wschodnie są na długo dla Niemiec stracone; poza tym są z ducha niemieckiego obce, protestanckie i pruskie. Często mówiono, że Adenauer wracał do koncepcji karolińskiej.
Adenauer nie należał do twórców integracji europejskiej, ale był jej szczególnie aktywnym działaczem. Stał na stanowisku najpierw zjednoczenia Europy Zachodniej z jej wspólną kulturą chrześcijańską, łacińską i prawem rzymskim. Potem zjednoczenie Niemiec.
Podstawę współpracy w zintegrowanej Europie według Adenauera będzie stanowić współpraca niemiecko - francuska, nawet kosztem terytorialnych ustępstw. Zjednoczona Europa podkreślała i stawiała pod znakiem zapytania demontaż niemieckich fabryk i zakładów przemysłowych.
Już w latach 40-tych Adenauer mówił „nie ma w Niemczech idei bardziej popularnej, niż idea europejska”. Kiedy powstała RFN, była jedynym państwem w Europie , które za główną tezę swojej polityki zagranicznej uważała integrację europejską. Uważał, że pod względem kulturowym Niemcy należą do Europy Zachodniej, ale dodawał, że innym państwom trzeba przypominać, że należy również jak Niemcy do Europy Zachodniej.
Adenauer często powtarzał i pisał w pamiętnikach „byłem Niemcem, ale zawsze byłem Europejczykiem; jestem za porozumieniem z Francją”. Uważał, że nacjonalizm niemiecki uczynił zbyt wiele złego dla narodu niemieckiego.
Adenauer uważał, że federacyjna forma przyszłych zjednoczonych Niemiec będzie najlepszym antidotum przeciw odrodzeniu się nacjonalizmu w Niemczech. Jeśli zintegrowana Europa, to po co francuskie pretensje terytorialne?
Adenauer już w początkach lat 50-tych mówił o Unii Europejskiej, a jego marzeniem było jak najszybsze członkostwo RFN w tajże Unii. Warunkiem integracji Europy był powrót do źródeł cywilizacji chrześcijańskiej. Miał to być jedyny gwarant utrzymania pokoju w Europie. Tylko w takiej Europie ulegnie zmianie natura niemiecka.
Adenauer doskonale wygrywał w interesie Niemiec wojnę w Korei uważając, że podobne zagrożenie jawi się wobec Niemiec Zachodnich ze strony NRD i ZSRR.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz