Wykład - Ewolucja Ententy a przebieg działań zbrojnych 1914-1918

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Ewolucja Ententy a przebieg działań zbrojnych 1914-1918 - strona 1 Wykład - Ewolucja Ententy a przebieg działań zbrojnych 1914-1918 - strona 2

Fragment notatki:

Ewolucja Ententy a przebieg działań zbrojnych 1914- 1918.
Trójporozumienie- pytanie nr 30
Po pierwszych starciach i bitwie nad Marną legł w gruzach plan Niemiec na wojnę błyskawiczną, powstał front, a każda ze stron musiała walczyć o sojuszników i wsparcie. Obie strony zwróciły się do Włoch, które podpisały traktaty z jedną i z drugą stroną. Z Francją o zaniechaniu użycia siły w razie ataku bądź Francji na Niemcy, bądź Niemiec na Francję w 1902r. Z drugiej strony Włochy były Trójprzymierzu od 1882r. Po wybuchu wojny Włochy ogłosiły neutralność i prowadziły rokowania z obiema stronami. Zdecydowali się, że przyłączą się do tej strony, która zagwarantuje im największe zyski. W końcu Koalicja zgodziła się spełnić żądania Włochów i podpisano porozumienie w Londynie 26 kwietnia 1915r. Włochy zobowiązały się, że w zamian za nabytki austriackie (Tyrol, Triest Gorycja, Gradisca, północna część Dalmacji i wyspy dalmackie), albańskie i afrykańskie w ciągu miesiąca wystąpią zbrojnie przeciwko wszystkim nieprzyjaciołom koalicji.
Wobec niepowodzeń kampanii 1915r. i dominacji państw centralnych, Ententa musiała podjąć jakieś działanie by zmienić bieg wydarzeń. Postanowiono zwołać naradę i podjąć wspólne kroki, w celu doprowadzenia wojny do końca. Pod przywództwem francuskiego gen. Joffre'a w Chantilly 6-8 grudnia 1915 pod Paryżem odbyło się spotkanie podczas, którego podjęto decyzję o jednoczesnym, koncentrycznym ataku, który uniemożliwi państwom centralnym przerzucanie sił z jednego miejsca zagrożenia na drugie. Na datę ataku proponowano marzec 1916, później przełożono na lipiec tego roku. Rumunia mimo traktatu z Trójprzymierzem podobnie jak Włochy ogłosiła w 1914 neutralność. Zależało im na zdobyczach terytorialnych, a oferta Rosji spełniała jej oczekiwania- w zamian za udział w wojnie po stronie koalicji Rumunia miała dostać Bukowinę i Siedmiogród. Z drugiej strony Niemcy oferowały Rumunii Besarabię. Propozycja Rosji była dużo ciekawsza, mimo że nie do końca chciała przyłączenia się Rumuni do wojny. Zdawała sobie sprawę, że będzie musiała ją wspomagać. Francji i Anglii zależało na Rumuni, bo chciały powiększyć Front Południowo- Wschodni i odciążyć swoje wojska. Niemcom, pozostającym w blokadzie zależało na rumuńskich złożach ropy. Ostatecznie udana rosyjska ofensywa latem 1916 r. zdecydowała, że Rumunia bała się, zakończenia wojny zanim obierze sojusznika i nie będzie brała udziału w podziale zysków. 17 sierpnia 1916 r. podpisano z Rumunią traktat przymierza i konwencję wojskową. A już 27 sierpnia wypowiedziała wojnę Austro-Węgrom, wysyłając na front karpacki 400tys. Żołnierzy. Mimo początkowych sukcesów i zdobycia południowej części Siedmiogrodu losy się obróciły, wojska niemieckie zajęły Rumunię i zmusiły do podpisania rozejmu już 10 grudnia 1917r.

(…)

… się do blokady morskiej. Poza tym amerykańskie banki (min. Dom Morgana) pożyczyły tym krajom duże pożyczki na prowadzenie wojny. Niemcy próbowali sabotować te kontakty, zatapiały statki po ogłoszeniu nieograniczonej wojny podwodnej, również pasażerskie co oburzało amerykańską opinię publiczną. Przełomem była depesza Zimmermana (niemiecki sekretarz stanu) przesłana na ręce ambasadora w USA by ten przekazał…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz