I wojna światowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 861
Wyświetleń: 2338
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
I wojna światowa - strona 1 I wojna światowa - strona 2 I wojna światowa - strona 3

Fragment notatki:


Układy sił zbrojnych ulegały ciągłym zmianom. Jeszcze przed I Wojną Światową zaczęły kształtować się dwa przeciwne sobie bloki militarne.
Jeden z nich dotyczył państw należących do Trójprzymierza , które podczas wojny określone zostały mianem Państw Centralnych. Do 1882 r. zaliczamy do nich: Niemcy,
Austro- Węgry Włochy- które jednakże były sojusznikiem, jak się później okazało, niepewnym. Nie tylko w 1902 podpisały porozumienie z Francją co do podziału wpływów w Afryce, ale również niechętnie patrzyły na Austro- Węgry, które ograniczały je w polityce w regionie Adriatyku. Bismarck bardzo obawiał się kontaktów francusko- rosyjskich, chciał przez to przyłączyć do przymierza Rosję, ale przeszkodził mu w tym konflikt bałkański.
Drugim blokiem stały się państwa Trójporozumienia , zwane Ententą. Jej powstanie można podzielić na 3 kroki:- Pierwszym było zawarcie 17.08.1892 rosyjsko- francuskiej konwencji wojskowej.
Drugim: zawarcie układu francusko- brytyjskiego(8.04.1904)tzw. Entente Cordinale.(serdeczne porozumienie) Trzeci krok: zawarcie 31.08. 1907 układów rosyjsko- angielskich, które dotyczyły wyłącznie spraw Azji Środkowej.
Pierwsze konflikty zaczęły kształtować się w momencie zamordowania arcyksięcia Austro- Węgier- Franciszka- Ferdynarda i jego małżonki.(28.06. 1914). Już 23.07.1914 roku poseł austriacki wręczył rządowi serbskiemu ultimatum: mieli oni zaprzestać w szkolnictwie, prasie i innych publikacjach propagandowych siania nienawiści do Austro- Węgier i skierowanej przeciwko integralności terytorialnej, a organizacje szerzące taką propagandę, ma się karać. Serbia zgodziła się na to ultimatum z wyjątkiem punktu dotyczącego utraty suwerenności. Austria uznała to za niewystarczające i 28.07 wypowiedziała Serbii wojnę .(konflikt Austriacko- Serbski). Do gry weszła Rosja, która musiała bronić swego autorytetu posród państw bałkańskich. 29.07 nakazała mobilizację korpusów, które miały walczyć przeciwko Austro- Węgrom (konflikt austriacko- rosyjski). Lecz przez to, że Austria miała traktat przymierza z Niemcami, zarysował się konflikt niemiec ko- rosyjski . Ale łańcuszek ciągnie się dalej: Rosja była związana sojuszem z Francją-powstaje konflikt niemiecko- francuski . Niemcy przez to muszą walczyć na dwa fronty.
W nocy z 3 na 4 sierpnia wojska niemieckie wtargnęły również do Belgii i tak rozpoczął się kolejny konflikt, tym razem niemiecko- belgijski.

(…)

… Adrianopol, warunkowo grecki port Kawala nad Morzem Egejskim(tylko jeśli Grecja zdobędzie terytoria Azji Mniejszej), oraz część Macedonii serbskiej(jeśli Serbia otrzyma `słuszne odszkodowanie' z Bośni i w Dalmacji). I tak 6. 09.1915 roku Bułgaria podpisuje konwencję na mocy, której zobowiązuje się ona wystąpić zbrojnie przeciwko Serbii przed upływem 35 dni. I tak Bułgaria wypowiedziała wojnę Serbii 14.10…
… działań wojennych. 22.12.1917 w Brześciu zapoczątkowano negocjacje w sprawie zawarcia przez Rosję pokoju. Podpisano go 3.03.1918. Skutkiem rewolucji Październikowej było nie tylko wycofanie się Rosji z dalszej walki, ale również przenoszenie rewolucji na zachód Europy.

… 2.10.1915 Fr. I Ang. Wylądowały w Salonikach i to miało ułatwić Grecji przystąpienie do wojny.
Do Ententy dołączyła się również Rumunia(sierpień 1916). Od 1883 roku Rumunia związana jest z Austro- Węgrami i Niemcami tajnym traktatem przymierza. Dąży ona do złączenia się z rodakami z Siedmiogrodu i Bukowiny, a już co najmniej do uzyskania dla niech pełnej autonomii narodowej. Przez to wyrastały coraz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz